Przedszkole publiczne (również przedszkole niesamorządowe) nie może pobierać opłat innych niż opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie w wysokości 1 zł za godzinę zajęć. Przedszkole nie powinno również zawierać umowy pośrednictwa w pobieraniu opłat za zajęcia organizowane w przedszkolu. W jaki sposób można rozwiązać kwestię opłaty za instruktorów. Czy rada rodziców może np. zebrać składkę od rodziców i przeznaczyć pieniądze na opłatę za takie zajęcia? Czy istnieje inna możliwość, która pozwoli na zorganizowanie w placówce tych zajęć?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Za rażące naruszenie prawa uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie postanowienie uchwały rady gminy, w którym wskazuje się, że rodzice ponoszą opłatę za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu. Czy oznacza to, że przedszkole może naliczać opłatę tylko za pełną godzinę pobytu w czasie wykraczającym poza czas bezpłatny? Dowiedz się, w których placówkach obowiązuje zasada rozpoczętej, a w których pełnej godziny.
Publiczne przedszkola organizują naukę religii na życzenie rodziców. Nauka religii powinna być bezpłatna, jednocześnie – powinna odbywać się poza czasem przeznaczonym na realizację podstawy programowej. Co w sytuacji, gdy gmina gwarantuje tylko pięć godzin bezpłatnego nauczania i religia odbywa się poza tym czasem?
Przedszkole niepubliczne, które dotychczas organizowało naukę języka obcego w ramach zajęć dodatkowych, odpłatnych, powinno zmienić organizację pracy tak, aby zajęcia te stanowiły część podstawy programowej, realizując i dokumentując je na zasadach przyjętych w przedszkolu. Można też pozostać przy dotychczasowej nauce języka „po godzinach”, a dodatkowo włączyć zajęcia z języka w realizację podstawy programowej.
Dyrektor przedszkola, za zgodą lub na polecenie organu prowadzącego, może utworzyć oddział „mieszany” dla dzieci w zbliżonym wieku, np. w wieku 3 i 4 lat, 4 i 5 lat. W praktyce rodzice powinni zgłosić swoje preferencje w sprawie przydziału dziecka do danej grupy, ale ostateczna decyzja należy do dyrektora.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.