Żłobki są placówkami zapewniającymi opiekę nad dziećmi do lat trzech i nie wchodzą w strukturę sytemu oświaty. To oznacza, że do osób sprawujących opiekę nad dziećmi nie stosuje się przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela i nie dotyczy ich tzw. pensum. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda praca w żłobku i czym różnią się przepisy dotyczące czasu pracy nauczyciela przedszkola i opiekuna dzieci w żłobku.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Dyrektor przedszkola przydzielając nauczycielowi godziny ponadwymiarowe albo godziny doraźnych zastępstw musi pamiętać, że niezależnie od liczby prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, tygodniowy wymiar czasu pracy pozostaje na poziomie 40 godzin.
Zarówno nauczyciele, jak i pozostali pracownicy przedszkola mają prawo do odpoczynku w trakcie pracy. Niektóre z przerw jako dyrektor musisz zapewniać, są bowiem obowiązkowe, inne – tylko fakultatywne. Sprawdź, w jakim zakresie możesz decydować o przerwach w pracy osób zatrudnionych w przedszkolu.
W dniu 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej zwany Dniem Nauczyciela. To szczególny dzień dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W szkołach jest to także dzień wolny od zajęć dydaktycznych, ale nie jest dniem wolnym od pracy. A jak będzie w przedszkolach? Sprawdź, jak dyrektor przedszkola może zorganizować prace placówki w tym dniu. Dowiedz się komu przysługuje nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej i czy można w tym dniu zorganizować spotkanie integracyjne dla pracowników przedszkola.
Pobierz gotowe karty pracy na Dzień Nauczyciela:
Nauczyciele zatrudnieni na część etatu, tylko w niektóre dni tygodnia i w zmiennym dobowym wymiarze pensum mają ustalany urlop wypoczynkowy proporcjonalnie do wymiaru etatu. Udziela się go tylko w dni pracy i na tyle godzin, ile danego dnia nauczyciel ma do przepracowania, ale ogółem, a nie w godzinach pensum.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.