• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Awans zawodowy w przedszkolu publicznym i niepublicznym 2024/2025 (niezbędnik nauczyciela i dyrektora

    Do najważniejszych kadrowych obowiązków dyrektora przedszkola należy organizacja awansu zawodowego nauczyciela. Zadania dyrektora w zakresie awansu zawodowego są zróżnicowane, tym bardziej, że nadal obowiązują równolegle dwie ścieżki awansu – na starych i nowych zasadach. Zebraliśmy w jednym artykule najważniejsze obowiązki dyrektora przedszkola publicznego i niepublicznego w awansie zawodowym nauczycieli. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jak ustalić, według której ścieżki nauczyciel odbywa awans zawodowy? Jak przebiega awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego na nowych zasadach? Jak sprawdzić, czy nauczyciel rozpoczyna przygotowanie do zawodu? W jaki sposób przydzielić mentora i wypłacić świadczenie na start? Kiedy dokonać oceny pracy nauczyciela? Kiedy i w jaki sposób przeprowadzić obserwację zajęć? Jak poprawnie ustalić termin zakończenia przygotowania do zawodu i wydać nauczycielowi zaświadczenie? Jak przebiega awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego na starych zasadach? Jakie są obowiązku dyrektora przedszkola w ramach starej ścieżki awansu zawodowego? Jak przebiega awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego na nowych zasadach?

Artykuły

  • Przyznanie dodatku funkcyjnego w roku szkolnym 2024/2025

    Nowy rok szkolny to czas powierzania nauczycielom różnego rodzaju funkcji takich jak wicedyrektor, wychowawca klasy, mentor czy wychowawca oddziału przedszkolnego. Z pełnieniem tych funkcji wiąże się prawo do dodatku funkcyjnego. Poznaj aktualne zasady przydziału funkcji uprawniających do dodatku funkcyjnego i zasady wypłaty tego składnika wynagrodzenia. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Komu przysługuje dodatek funkcyjny? Jaka jest wysokość dodatku funkcyjnego? Jakie są zasady wypłaty dodatku funkcyjnego? Czy powierzenie funkcji uprawniającej do dodatku wymaga zmian w arkuszu organizacyjnym? Czy przyznanie dodatku funkcyjnego powinno nastąpić na piśmie? Kiedy dodatek funkcyjny powinien zostać wstrzymany? Czy dodatek funkcyjny przysługuje w okresie niezdolności do pracy? Czy dodatek funkcyjny wlicza się do wynagrodzenia urlopowego nauczyciela?
  • Standardy ochrona małoletnich a ochrona wizerunku dziecka

    Wdrożenie w placówkach oświatowych standardów ochrony małoletnich w ramach tzw. ustawy Kamilka wywołuje wiele wątpliwości w zakresie bieżących działań placówki. Jednym z nich jest kwestia legalności robienia zdjęć przedszkolakom na różnego rodzaju uroczystościach, imprezach, wyjściach i wyjazdach oraz upublicznianie ich w social mediach, na stronie przedszkola czy też w aplikacji dla rodziców. Podobne wątpliwości pojawiają się w kontekście stosowania przez placówkę monitoringu wizyjnego. Sprawdź, czy wprowadzenie standardów ochrony małoletnich wpływa na te aspekty działania przedszkola.  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie obowiązki dla placówek oświatowych wprowadziła tzw. ustawa Kamilka? Czy ustawa Kamilka zabrania robienia i upubliczniania zdjęć przedszkolaków? Czy standardy ochrony małoletnich zabraniają rejestrowania wizerunku przedszkolaków w ramach monitoringu wizyjnego? W jakich pomieszczeniach nie można stosować monitoringu wizyjnego? Jak zgodnie z prawem przechowywać i przetwarzać dane osobowe z nagrań monitoringu wizyjnego?
  • W jaki sposób dostosować metody pracy do potrzeb dzieci neuroatypowych w edukacji włączającej?

    Edukacja włączająca to systemowe i wielowymiarowe podejście do procesu kształcenia, w którym priorytetem jest dostosowanie wymagań edukacyjnych i warunków nauki do potrzeb i możliwości wszystkich uczniów. W tym kontekście uczeń jest pełnoprawnym uczestnikiem procesu edukacyjnego niezależnie od tego, jakie są jego trudności i ograniczenia. Dziecko neuroatypowe w edukacji włączającej nie jest traktowane indywidualnie, ale jako część grupy. A metody należy dostosować do realnych potrzeb grupy, na które składają się często odmienne potrzeby jej członków. Co warto wziąć pod uwagę przy opracowywaniu metod pracy? Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest neuroatypowość? Na czym polega koncepcja neuroróżnorodności? Jak przeprowadzić indywidualne badanie zasobów i deficytów? Dlaczego warto wykazać się elastycznością w poszukiwaniu rozwiązań? Na czym może polegać dbanie o różnorodne role w grupie? Dlaczego warto korzystać ze wsparcia innych nauczycieli i specjalistów?
  • Wynagrodzenie urlopowe za urlop we wrześniu bez średniej z godzin ponadwymiarowych

    Przepisy Karty Nauczyciela i rozporządzenia w sprawie zasad obliczania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli różnicują wysokość wynagrodzenia urlopowego dyrektora i nauczyciela przedszkola w zależności od tego, w którym miesiącu urlop jest wykorzystywany. Sprawdź, dlaczego z punktu widzenia finansowego nie opłaca się brać urlopu we wrześniu. Z tego artykułu dowiesz się: Jak liczone jest wynagrodzenie urlopowe nauczycieli przedszkola? W jaki sposób zalicza się stałe składniki wynagrodzenia? W jaki sposób zalicza się zmienne składniki wynagrodzenia?
  • Mentor dla nauczyciela specjalisty

    Sprawdź, kto może być mentorem dla pedagoga specjalnego, psychologa i logopedy zatrudnionych w przedszkolu, gdy w placówce nie ma innych specjalistów z wyższym stopniem awansu zawodowego. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: ·         Kto może być mentorem dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu nauczyciela? ·         Czy mentorem dla specjalisty może być nauczyciel wychowania przedszkolnego? ·         Jaka jest rola mentora w procesie awansu zawodowego? ·         Czy w komisji obserwującej zajęcia nauczyciela musi się znaleźć odpowiedni specjalista?
  • Ocena pracy nauczyciela i dyrektora przedszkola – 29 rozwiązań nie zawsze oczywistych problemów

    Ocena pracy nauczyciela i dyrektora przedszkola to zagadnienia, które w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wynika to z powiązania procedury oceny z awansem zawodowym nauczycieli na nowych zasadach. W związku z coraz częściej dokonywaną oceną pracy nauczyciela i dyrektora pojawia się coraz więcej problemów praktycznych w związku z taką oceną. W artykule znajdziesz rozwiązania niektórych z nich. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jak oceniać pracę nauczyciela i dyrektora w przedszkolu niepublicznym? Kiedy najwcześniej można dokonać oceny pracy nauczyciela przedszkola (ocena nie jest związana z kolejnym stopniem awansu)? Na czyj wniosek, oprócz dyrektora, może zostać dokonana ocena pracy nauczyciela? Jak opisać ocenę pracy nauczyciela i dyrektora przedszkola Czy wystarczy tylko karta oceny pracy z punktami, które będą uzasadnieniem? Czy musi to być forma pisemna - opis? Co w sytuacji, kiedy dyrektorem przedszkola jest osoba niebędąca nauczycielem, a jeden z wicedyrektorów sprawuje nadzór pedagogiczny? Kto podpisuje ocenę dorobku zawodowego nauczyciela lub kartę oceny pracy nauczyciela? Kto dokonuje oceny pracy nauczyciela przedszkola, w przypadku uzupełniania przez nauczyciela tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć w innym przedszkolu? Czy data powiadomienia nauczyciela przedszkola o ocenie pracy z inicjatywy dyrektora, jest równocześnie datą wszczęcia postępowania w sprawie oceny pracy nauczyciela? W jakim okresie dyrektor przedszkola jest obowiązany dokonać oceny pracy nauczyciela w przypadku oceny pracy dokonywanej z własnej inicjatywy? Ocena pracy w przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego – w jakim terminie Czy brak opinii rady rodziców o ocenie pracy nauczyciela wstrzymuje jej dokonanie? Czy organ dokonujący oceny pracy dyrektora przedszkola ma obowiązek zasięgnąć opinii rady pedagogicznej i zakładowych organizacji związkowych działających w przedszkolu? Czy w przedszkolu obowiązkowy jest regulamin oceny pracy?
  • Skreślenie z listy przedszkola czy decyzję można doręczyć pocztą?

    Skreślenie dziecka z listy podopiecznych przedszkola jest możliwe na zasadach określonych w statucie. Wymagana jest przy tym decyzja dyrektora przedszkola pozytywnie zaopiniowana przez radę pedagogiczną. Sprawdź, czy brak kontaktu z rodzicami ucznia i nieodebranie decyzji o skreśleniu wpływa na jej skuteczność.  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: ·         Jaka jest procedura skreślenia dziecka z listy dzieci przedszkola?  ·         Jak doręczyć decyzje o skreśleniu dziecka z listy wychowanków przedszkola?  ·         Kiedy można uznać, że pismo wysłane pocztą zostało doręczone?
  • Limit dzieci z Ukrainy w oddziale przedszkola

    Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym także w tym roku dopuszczalne jest zwiększenie liczebności oddziału przedszkolnego o dzieci z Ukrainy objęte w Polsce wychowaniem przedszkolnym. Sprawdź, jakie limity przyjęć dzieci z Ukrainy przewidziano na rok szkolny 2024/2025.  Z tego artykułu dowiesz się: Jaka jest standardowa liczebność oddziału przedszkola? Ile dzieci z Ukrainy można przyjąć do oddziału przedszkola? Czy limit dzieci z Ukrainy jest taki sam dla każdego oddziału przedszkola?
  • Czy rada rodziców jest obowiązkowa?

    Sprawdź, czy w zespole szkolno-przedszkolnym można nie powoływać rady rodziców w sytuacji, gdy żaden z rodziców z poszczególnych oddziałów nie chce być członkiem tego organu. Z tego artykułu dowiesz się: W jakich placówkach musi działać rada rodziców? Kto wchodzi w skład rady rodziców? W jakich placówkach nie tworzy się rad rodziców?

Aktualnie przeglądasz

Październik/Listopad 2024 r. - Nr 135
Poradnik dyrektora przedszkola nr 135 4AZ0135

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin