• WSZYSTKIE
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nocleg uchodźców z Ukrainy w placówce oświatowej

    Szkoła, przedszkole lub inna placówka oświatowa, która udostępnia część swoich pomieszczeń uchodźcom z Ukrainy może w związku koniecznością otwarcia placówki 24h na dobę przenieść część pracowników niepedagogicznych do pracy związanej z dozorowaniem pomieszczeń jednostki. Sprawdź, jak formalnie przeprowadzić takie przesunięcia kadrowe.
  • Zwiększenie liczby miejsc w przedszkolu dla dzieci z Ukrainy

    Od 10 marca 2022 roku obowiązują nowe limity dzieci w oddziale przedszkolnym i klasach I-III szkoły podstawowej. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Sprawdź, ile może liczyć oddział przedszkolny przyjmujący dzieci z Ukrainy. 
  • Odmowa kontynuowania wychowania przedszkolnego lub skreślenie agresywnego dziecka z listy wychowanków

    Dowiedz się, czy na wniosek rady pedagogicznej komisja rekrutacyjna może nie wyrazić zgody na kontynuowanie wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny lub wnioskować o skreślenie agresywnego dziecka z listy podopiecznych ze względu na problemy z zachowaniem i zagrożenie, jakie stanowi dla pozostałych dzieci w grupie.
  • Skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju

    Sprawdź, czy przedszkole, które nie zatrudnia psychologa, ale ma w swojej kadrze oligofrenopedagoga, logopedę i terapeutę pedagogicznego może organizować wczesne wspomaganie rozwoju, jeżeli takie zalecenie wynika z orzeczeń poradni dostarczonych przez rodziców nowoprzyjętych dzieci. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy każde przedszkole może organizować wczesne wspomaganie rozwoju. Kto może wchodzić w skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju Czy oligofrenopedagog i terapeuta pedagogiczny mogą wejść w skład zespołu WWR zamiast psychologa. Jakie są zadania zespołu wczesnego wspomagania rozwoju. Co powinien zawierać arkusz obserwacji dziecka sporządzany przez zespół WWR. W jakich obszarach zespół WWR współpracuje z rodziną dziecka. Jaki jest wymiar godzin wczesnego wspomagania rozwoju. Czy zajęcia WWR prowadzi się indywidualnie czy grupowo.
  • Złożenie wniosku o kontynuację wychowania przedszkolnego i udział w rekrutacji w innej placówce

    Upewnij się, czy można jednocześnie złożyć wniosek o kontynuowanie wychowania przedszkolnego w dotychczasowym przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego i jednocześnie brać udział w rekrutacji w innej placówce.
  • Zatrudnienie w przedszkolu obywatela Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela

    W trybie pilnym trwają prace nad projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, które mają ułatwić zatrudnianie tych osób w polskich przedszkolach i szkołach. Sprawdź, na jakim stanowisku można zatrudnić w przedszkolu obywatela Ukrainy i jakie wymagania będzie musiał spełnić.  Z tego artykułu dowiesz się: Jakie przepisy regulują zatrudnianie pomocy nauczyciela w przedszkolu i szkole. Jakie kwalifikacje musi posiadać pomoc nauczyciela. Czy obywatel Ukrainy może pracować na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu. Jakie rozwiązania przewidziano dla nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym podejmujących pracę na stanowisku pomocy nauczyciela. Jaki jest wymiar czasu pracy i zakres obowiązków pomocy nauczyciela.
  • Więcej godzin ponadwymiarowych dla nauczycieli przedszkola

    Obecnie maksymalny wymiar godzin ponadwymiarowych jaki można przydzielić nauczycielowi szkoły i przedszkola wynosi połowę obowiązującego nauczyciela pensum. Specustawa ukraińska przewiduje możliwość zwiększenie limitu tych godzin. Sprawdź, na jakich zasadach będzie to możliwe. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Ile godzin ponadwymiarowych może realizować nauczyciel przedszkola z pensum 22-godzinnym.  Ile godzin ponadwymiarowych może realizować nauczyciel przedszkola z pensum 25-godzinnym. Którzy nauczyciele przedszkola nie mogą realizować godzin ponadwymiarowych.  Czy dyrektor przedszkola może pracować w godzinach ponadwymiarowych.  Jaki limit godzin ponadwymiarowych wprowadza specustawa ukraińska. 
  • Gdzie będą się uczyć dzieci i uczniowie z Ukrainy?

    Ukraińska specustawa przewiduje możliwość organizowania zajęć dydaktycznych wychowawczych i opiekuńczych w innych lokalizacjach niż szkoły i przedszkola. Sprawdź, co w praktyce oznaczają regulacje specustawy dotyczące kształcenia i wychowania dzieci i uczniów z terytorium Ukrainy.   Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są limity przyjęć do przedszkoli i szkół podstawowych na podstawie obowiązujących przepisów. Czy specustawa ukraińska zwiększa dopuszczalną liczbę dzieci i uczniów w polskich przedszkolach i szkołach. Na czym polega rozwiązanie ze specustawy ukraińskiej przewidujące możliwość tworzenia innej lokalizacji zajęć dla dzieci i uczniów z zagranicy. Czy na mocy specustawy ukraińskiej konieczne będzie dostosowanie zapisów statutów szkół.
  • Bezpłatny transport do miejsca prowadzenia zajęć dla dzieci i uczniów z Ukrainy

    Specustawa ukraińska przewiduje możliwość zorganizowania bezpłatnego transportu dla dzieci i uczniów z Ukrainy do tzw. innej lokalizacji prowadzenia zajęć. Takie rozwiązanie będzie się wiązało z koniecznością zatrudnienia opiekuna, który będzie sprawował opiekę w czasie dowozu do i z miejsca organizacji zajęć dla dzieci z Ukrainy. Poznaj szczegóły tego rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się m.in. Czy samorządy będą musiały zorganizować bezpłatny dowóz do miejsca prowadzenia zajęć dla dzieci i uczniów z Ukrainy. Kto może być opiekunem dzieci w czasie przewodu do miejsca organizacji zajęć? Jakie obowiązki ma opiekun dzieci w czasie przewozu do miejsca prowadzenia zajęć?
  • Specustawa ukraińska - nowe zasady zatrudniania obywatela Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela

    W trybie pilnym trwają prace nad projektem specustawy ukraińskiej, która poza szeregiem rozwiązań o charakterze organizacyjnym i socjalnym, ma także ułatwić zatrudnianie tych osób w polskich przedszkolach i szkołach. Sprawdź, na jakim stanowisku będzie można zatrudnić w przedszkolu obywatela Ukrainy i jakie wymagania będzie musiał spełnić.  Z tego artykułu dowiesz się:  Jakie kwalifikacje musi posiadać pomoc nauczyciela. Jakie przepisy regulują zatrudnianie pomocy nauczyciela w przedszkolu i szkole. Czy obywatel Ukrainy może pracować na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu. Jakie rozwiązania przewidziano dla nauczycieli na świadczeniu kompensacyjnym podejmujących pracę na stanowisku pomocy nauczyciela. W jaki sposób specustawa ukraińska łagodzi wymogi dotyczące zatrudniania cudzoziemców w szkołach i przedszkolach. Jaki jest wymiar czasu pracy i zakres obowiązków pomocy nauczyciela.
  • Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa

    Trwają pilne prace nad projektem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pierwsza wersja projektu ustawy zakłada szereg rozwiązań prawnych, finansowych i organizacyjnych mających na celu kompleksową pomoc cudzoziemcom, a w szczególności obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Rekrutacja do przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz innych form wychowania przedszkolnego

    Przed nami kolejna rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego przeprowadzana w warunkach pandemii. W większości placówek w związku z tym dominuje rekrutacja elektroniczna, ale mimo tego część dokumentów rodzice będą musieli dostarczyć osobiście. Sprawdź zatem, jak sprawnie i zgodnie z prawem oświatowym oraz rozporządzeniem o rekrutacji przeprowadzić nabór na wolne miejsca w przedszkolu na rok szkolny 2022/2023. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Kogo w roku szkolnym 2022/2023 dotyczy obowiązek wychowania przedszkolnego. Z czym wiąże się dla przedszkola niepublicznego udział w otwartym konkursie ofert. Czy dzieci 6-letnie mają pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola niż młodsze dzieci. Czy przedszkole może przyjąć 2,5-latka. Czy przedszkole może nie przyjąć 3-latka z uwagi na to, że nie opłaca się tworzyć dla niego grupy. Czy można nie przyjąć dziecka do przedszkola z powodu braku miejsc. Co powinien zawierać wniosek o przyjęcie do przedszkola. Czy wniosek o przyjęcie do przedszkola muszą podpisać oboje rodzice. Czy dzieci kontynuujące wychowanie przedszkolne w danej placówce biorą udział w rekrutacji. Kto ma pierwszeństwo w rekrutacji na pierwszym etapie. Jakie kryteria można stosować na pierwszym etapie rekrutacji. Jakie kryteria można stosować na drugim etapie rekrutacji. Jakie są zasady rekrutacji do przedszkoli niepublicznych. Jakie są zasady powoływania i zadania komisji rekrutacyjnej. Jakie są zasady rekrutacji dzieci niepełnosprawnych. W jakiej formie i w jakim terminie ogłasza się wyniki rekrutacji. Jak przebiega postępowania odwoławcze.

Aktualnie przeglądasz

Marzec 2022 - Nr 30
Poradnik dyrektora przedszkola nr specjalny 30 5AZ0030

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin