• WSZYSTKIE
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • Dyscyplina pracy – sprawdź, jak działać w przypadku niesubordynacji pracowników

    Odpowiedzialność za dyscyplinę w pracy pracowników niepedagogicznych ma innych charakter niż w przypadku nauczycieli, którzy podlegają zarówno odpowiedzialności porządkowej, jak i dyscyplinarnej. Sprawdź, jakiej odpowiedzialności podlegają nauczyciele przedszkoli a jakiej pracownicy niepedagogiczni. Z artykułu dowiesz się m.in.: W jakim przypadku pracownik przedszkola podlega odpowiedzialności porządkowej W jakim przypadku pracownik przedszkola podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej  Kiedy można zastosować karę pieniężną Jaka jest procedura postępowania przy nakładaniu kar porządkowych. Kiedy pracownicy przedszkola podnoszą odpowiedzialność materialną Jakie są zasady odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej Kiedy nauczyciele przedszkola ponoszą odpowiedzialność materialną?
  • Zaległe dane w SIO sprzed kilku lat – czy można je uzupełnić?

    W aktualnym stanie prawnym dane do SIO są wprowadzane na bieżąco w sposób ciągły. W przypadku konieczności uzupełnienia zaległych danych należy zwrócić się do administratora SIO, którym jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
  • Przygotowanie placówki do organizacji rocznego przygotowania przedszkolnego

    Dowiedz się, o jakich terminach powinien pamiętać dyrektor niepublicznego przedszkola, które po raz pierwszy będzie prowadziło roczne przygotowanie przedszkolne. 
  • Czy frekwencja wpływa na wydanie informacji o gotowości szkolnej dziecka?

    Sprawdź, czy niska frekwencja przedszkolaka ma wpływ na obowiązek wydania przez dyrektora przedszkola informacji o gotowości szkolnej dziecka. Dowiedz się, które przepisy zobowiązują takim przypadku do przygotowania diagnozy przedszkolnej. Skorzystaj także ze wskazówek, jakie informacje zamieścić w diagnozie gotowości szkolnej dziecka, które bardzo rzadko uczęszczało na zajęcia do przedszkola. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy dziecko z bardzo niską frekwencją otrzymuje informację o gotowości szkolnej? Czy dyrektor przedszkola może odmówić wydania informacji o gotowości szkolnej dla dziecka? Co wpisać w informacji o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej, jeżeli dziecko miało wysoką absencję?
  • Dyrektor nie może określić, które godziny są godzinami bezpłatnymi

    Nienależnie od tego, w jakich godzinach dziecko przebywa w przedszkolu, ma prawo do korzystania z bezpłatnej edukacji przedszkolnej w wymiarze co najmniej 5 godzin dziennie. Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola może wskazać w jakich godzinach obowiązuje bezpłatna edukacja. 
  • Realizacja nadzoru pedagogicznego w kwietniu – zmiany w planie

    Mimo panującego nadal stanu epidemii zdecydowana większość przedszkoli pracuje w sposób stacjonarny. W związku z tym plan nadzoru opracowywany kilka miesięcy temu wymaga obecnie nowelizacji i dostosowania do rzeczywistych warunków pracy przedszkola. Dyrektor przedszkola powinien je wprowadzić zarówno w obszarze ewaluacji, jak i kontroli, monitorowania i wspomagania. Sprawdź, jak dokonać zmian w planie i wdrożyć w życie nowe zapisy.
  • Odejście przedszkolaka do innej placówki – poszukiwanie przyczyny i rozwiązania problemu

    Rezygnacja rodziców z uczęszczania dziecka do danej placówki zdarza się coraz częściej. Jeżeli jest to zmiana z placówki niepublicznej na publiczną, to zwykle wiąże się z oczekiwaniem na wolne miejsce, ale gdy dotyczy przeniesienia do innej placówki, także niepublicznej – może niekorzystnie wpłynąć na opinię o placówce i jej wizerunek. Sprawdźmy, co może być przyczyną takiej decyzji i jak zarządzać placówką, by uniknąć takich sytuacji.
  • Dyrektor przedszkola – cechy skutecznego menedżera (artykuł otwarty)

    Obowiązki związane z zarządzaniem przedszkolem wymagają szczególnych kompetencji zarówno interpersonalnych, jak i merytorycznych. Dobry dyrektor to nie tylko menedżer, ale przede wszystkim człowiek, który umiejętnie kieruje zespołem, wspiera rozwój swoich pracowników, organizuje proces wychowawczo-opiekuńczy, wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne, dba o wygląd i wyposażenie zarządzanej przez siebie placówki. To również osoba, która rozwiązuje konflikty rodzące się pomiędzy członkami społeczności przedszkola. Jest wszechstronnie uzdolniony i zaangażowany, oddany swojemu zajęciu. Sprawdź, w jakim kierunku warto się rozwijać, by sprostać zadaniom związanym z kierowaniem placówką oświatową.
  • Szczepienia przeciwko koronawirusowi dla wszystkich pracowników przedszkoli

    Obecnie w ramach Narodowego Programu Szczepień ze szczepień przeciwko koronawirusowi mogą korzystać zarówno nauczyciele, jak i pracownicy niepedagogiczni szkół i przedszkoli. Sprawdź, kto jeszcze jest objęty programem szczepień ochronnych.

Aktualnie przeglądasz

kwiecień 2021 - Nr 90
Poradnik dyrektora przedszkola nr 90 4AZ0090

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin