• WSZYSTKIE
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

  • W 2020 roku wyrównanie najniższych pensji nauczycieli do minimalnego wynagrodzenia za pracę

    Mimo wrześniowej podwyżki pensji zasadniczych, od stycznia 2020 r. dosyć spora grupa nauczycieli (około 19 tys. etatów) miała zarabiać poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dobra wiadomość jest jednak taka, że najniższe płace pedagogów zostaną wyrównane do minimum krajowego bez konieczności wypłacania przez samorządy dodatków wyrównawczych.
  • Przedszkola niepubliczne pozywają samorządy o zwrot zaniżonych dotacji

    Przedszkola niepubliczne, które w latach 2008 – 2017 otrzymały zaniżoną ich zdaniem dotację, masowo składają w tej sprawie pozwy od zwrot należnych im kwot. Dostało już je blisko 150 samorządów, zaś roszczenia opiewają na wiele milionów złotych.
  • Dotacje dla przedszkoli niepublicznych – najnowsza uchwała SN

    Przepisy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych nie wyłączają drogi sądowej do dochodzenia po stycznia 2018 r. roszczeń dotyczących dotacji przyznawanych niepublicznym
  • Nowe przepisy o dowozie do przedszkoli już obowiązują

    Z dniem 3 grudnia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe, która przewiduje nowe zasady liczenia tzw. kilometrówki za dowóz dzieci do i z przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego. Nowe przepisy umożliwiają rodzicom wypowiedzeniem dotychczasowych umów w terminie 30 dni od wejścia nowych przepisów.
  • Urlop proporcjonalny nauczyciela zatrudnionego przez część roku na pełny, a potem niepełny wymiar zajęć

    Nauczyciel przedszkola zatrudniony na część roku w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru i okresu zatrudniania w danym roku kalendarzowym. Jeżeli podejmuje kolejne zatrudnienie w tym samym roku – z tego tytułu również ma naliczony urlop proporcjonalny. W sumie jednak urlop na dany rok – liczony proporcjonalnie dla każdej umowy – nie może przekroczyć maksymalnego wymiaru urlopu, jaki przysługuje w roku kalendarzowym.
  • Urlop na żądanie kilka dni po zatrudnieniu

    Pracownik przedszkola, który zostaje zatrudniony w końcówce roku, ale legitymuje się stażem pracy uprawniającym do otrzymania urlopu wypoczynkowego z dniem zatrudnienia, od razu może skorzystać z urlopu na żądanie. Warunkiem jest jednak to, by wymiar zgłoszonego urlopu na żądanie mieścił się w puli urlopowej, jaka wynika z okresu zatrudnienia w danym roku.
  • Podpisy na listach wypłat świadczeń z ZFŚS

    Na listach wypłat świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, np. dokonywanych z okazji świąt Bożego Narodzenia, podobnie jak na protokole posiedzenia komisji socjalnej przyznającej dary z Funduszu, powinny się znaleźć podpisy członków komisji oraz dyrektora przedszkola.
  • Badania kontrolne po świadczeniu rehabilitacyjnym, a przed urlopem

    Nauczyciel przedszkola, a także pracownik niepedagogiczny nie muszą być kierowani na badania kontrolne przed zaplanowanym po świadczeniu urlopem wypoczynkowym.
  • Dodatek za wychowawstwo dla nauczyciela na zwolnieniu lekarskim

    Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo za nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym ma prawo do dodatku funkcyjnego, jeżeli zastępowany pracownik miał przyznany ten składnik wynagrodzenia. O prawie do dodatku dla nieobecnego nauczyciela decydują zapisy regulaminu wynagradzania obowiązującego w przedszkolu.
  • Kiedy przedszkole niepubliczne musi organizować dla dzieci zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej?

    Jeśli przedszkole niepubliczne jest wpisane do ewidencji placówek niepublicznych i uzyskuje dotację na swoją działalność, to powinno udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej na zasadach określonych dla przedszkoli publicznych.
  • Monitoring w salach lekcyjnych przedszkola na żądanie rodziców

    Co do zasady monitoring nie może obejmować pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Nawet jeżeli rodzice wnioskują o zainstalowanie monitoringu w salach, gdzie prowadzone są zajęcia z dziećmi, nie jest to wystarczające by takie działanie było zgodne z prawem.
  • Sprawowanie opieki nad jednym oddziałałem przedszkolnym przez dwie nauczycielki ze szkodą dla dzieci

    Dyrektor przedszkola powinien dążyć do tego, aby opieka nad danym oddziałem była stabilna, bez zbędnych zmian i eksperymentów. Jeśli nie ma sytuacji losowej, zmiana wychowawcy w danym oddziale w trakcie roku szkolnego wydaje się niekorzystna dla dzieci.
  • Na jakie wyjścia przedszkolaków potrzebna jest zgoda rodziców?

    To, czy na wyjście z przedszkola potrzebna jest zgoda rodziców, zależy od uznania, czy jest to wycieczka.  Przepisy prawa oświatowego wymagają bowiem uzyskania od rodziców pisemnej zgody na udział dziecka w wycieczce. Wyjście poza teren przedszkola, które nie jest związane z działalnością turystyczno-krajoznawczą nie jest wycieczką, dlatego nie ma obowiązku pozyskiwania na nie zgody rodziców.
  • Czas realizacji zajęć rewalidacyjnych i zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej

    Przepisy nie rozstrzygają, w jakim czasie należy prowadzić zajęcia rewalidacyjne i zajęcia organizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Nie ma również przepisu, który regulowałby szczegółowo czas realizacji podstawy programowej, co oznacza, że dane zajęcia powinny być realizowane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, zapewnianym w wymiarze nie mniejszym niż 5 godzin dziennie, zgodnie z rozkładem dnia ustalonym dla oddziału.
  • Na dziecko, które nie ukończyło 2,5 roku, nie przysługuje dotacja

    Zgodę na przyjęcie dziecka do publicznego punktu przedszkolnego wyraża dyrektor tego punktu. Należy jednak zaznaczyć, że dziecko, które nie ukończyło 2,5 roku nie powinno być objęte wychowaniem przedszkolnym. W związku z tym nie przysługuje na nie dotacja.
  • Zmiana organizacji pracy przedszkola w Wigilię i sylwestra wymaga uzgodnień z rodzicami

    Jeżeli z umów zawartych z rodzicami wynika, że przedszkole pracuje 24 i 31 grudnia w określonych godzinach, to dyrektor placówki nie może samodzielnie (np. w formie zarządzenia) zmienić tych zasad bez ustaleń z rodzicami. 
  • Dobrowolne czy obowiązkowe zatrudnienie nauczyciela wspomagającego?

    Wykaz placówek i sytuacje, w których zatrudnia się lub można zatrudnić m.in. nauczyciela wspomagającego, określa rozporządzenie MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Dotyczy to także przedszkoli.
  • Wskazówki do monitorowania podstawy programowej w roku szkolnym 2021/2022

    Celem monitorowania realizacji podstawy programowej jest pozyskanie informacji o stosowanych przez nauczycieli rozwiązaniach organizacyjnych i metodycznych związanych z wdrażaniem nowych regulacji oraz o uwzględnianiem zalecanych warunków i sposobów jej realizacji. Monitorując działania nauczycieli, dyrektor pozyskuje również informacje o efektach pracy wyrażających się w postaci wiadomości i umiejętności pozyskiwanych przez dzieci. Sprawdź, jak monitorować podstawę programową w przedszkolu w roku szkolnym 2021/2022. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: W jakich trzech aspektach należy monitorować podstawę programową w przedszkolu. Jaki może być sposób monitorowania realizacji podstawy programowej w przedszkolu. Z jakich narzędzi można skorzystać w celu monitorowania podstawy programowej w przedszkolu. Z jakich 6 etapów składa się proces monitorowania.
  • O zatrudnieniu woźnej oddziałowej i pomocy nauczyciela decyduje dyrektor w uzgodnieniu z organem prowadzącym

    Przepisy nie regulują zasad zatrudniania pomocy nauczyciela i woźnej oddziałowej w oddziale przedszkolnym, przedszkolu czy w szkole podstawowej. Kwestia zatrudnienia tych pracowników zależy od uzgodnień dyrektora placówki z organem prowadzącym.
  • Pomoc nauczyciela bez wykształcenia pedagogicznego

    Osoba zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela w przedszkolu musi legitymować się minimum wykształceniem podstawowym. Dowiedz się czy pomoc nauczyciela w przedszkolu powinna mieć kwalifikacje pedagogiczne. 
  • Rada pedagogiczna w przedszkolu niepublicznym

    Aby rada pedagogiczna mogła rozpocząć funkcjonowanie w przedszkolu niepublicznym już funkcjonującym, osoba prowadząca to przedszkole musi dokonać zmiany w statucie przedszkola, polegającej na wpisaniu do organów przedszkola także rady pedagogicznej.

Aktualnie przeglądasz

styczeń 2020 - Nr 72
AAZ_72_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin