• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • 9 obowiązków dyrektora przedszkola, gdy rodzice doręczą orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

    Dyrektor przedszkola ma obowiązek zapewnienia dziecku posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego odpowiedniej organizacji nauczania niezależnie od tego, kiedy rodzice dostarczą ten dokument. Dowiedz się, jakie działania musisz podjąć w przypadku stwierdzenia potrzeby kształcenia specjalnego u wychowanka przedszkola.

Artykuły

  • Zmiana organizacji pracy przedszkola w Wigilię i sylwestra wymaga uzgodnień z rodzicami

    Jeżeli z umów zawartych z rodzicami wynika, że przedszkole pracuje 24 i 31 grudnia w określonych godzinach, to dyrektor placówki nie może samodzielnie (np. w formie zarządzenia) zmienić tych zasad bez ustaleń z rodzicami. 
  • Dokumenty związane z awansem zawodowym przechowywane w przedszkolu

    Przepisy Karty Nauczyciela oraz rozporządzenia w sprawie awansu zawodowego nauczycieli nie rozstrzygają, jak należy postąpić z dokumentami wytworzonymi w przedszkolu w toku całej procedury awansu zawodowego nauczyciela. Wskazują jedynie na konieczność przechowywania przez organ powołujący komisję kwalifikacyjną lub egzaminacyjną dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym lub egzaminacyjnym. A co z resztą dokumentacji? Wyjaśniamy to w tekście.
  • Kontrola i rekontrola kuratorium oświaty

    W ramach nadzoru pedagogicznego wizytatorzy mogą wydawać dyrektorom przedszkoli zalecenia wraz z terminem ich realizacji, do których dyrektor może zgłosić zastrzeżenia. Niezależnie od tego musi w określonym prawem terminie powiadomić zarówno organ nadzoru pedagogicznego jak i organ prowadzący o otrzymanych zaleceniach i sposobie ich realizacji. Jak jednak ma postąpić dyrektor, gdy w ramach rekontroli wizytator uzna, że nie wszystkie zalecenia zostały zrealizowane? Wyjaśniamy to na przykładzie z praktyki.
  • Wymiar urlopu nauczyciela przedszkola z pensum łączonym

    Nauczyciel, który realizuje godziny w zespole szkolno-przedszkolnym lub w szkole z oddziałami przedszkolnymi powinien mieć ustalone pensum łączone. Następnie w odniesieniu do tego pensum należy ustalić wymiar jego urlopu – z uwzględnieniem pensum według którego realizuje większy wymiar godzin, zaś sam wymiar urlopu oblicza się w oparciu o pensum łączone.
  • Czy pomoc nauczyciela wchodzi w skład rady pedagogicznej?

    Pomoc nauczyciela zatrudniona w przedszkolu może brać udział w posiedzeniu rady pedagogicznej, ale nie jako członek rady, a jedynie jako osoba zaproszona – z głosem doradczym.
  • Szybsza ścieżka awansu dla nauczyciela akademickiego

    Nauczyciel zatrudniany w przedszkolu, który udokumentuje co najmniej 3-letni okres pracy w szkole wyższej na stanowisku adiunkta lub asystenta otrzymuje stopień nauczyciela kontraktowego z dniem zatrudnienia, bez konieczności odbywania stażu.
  • Dwóch nauczycieli opiekujących się oddziałem przedszkolnym z prawem do dodatku funkcyjnego

    Jeżeli opiekę nad oddziałem przedszkolnym powierzono dwóm nauczycielom, to obaj mają prawo do dodatku funkcyjnego. Jego wysokość nie jest uzależniona od wymiaru zatrudnienia, gdyż wiąże się jedynie z pełnioną funkcją.
  • Czy możliwe jest zawieszenie dziecka w przedszkolu?

    Zdarza się, że z uwagi na dłuższy wyjazd za granice rodzice wnioskują o „zawieszenie” dziecka w przedszkolu. Tymczasem przepisy nie przewidują takiej możliwości, ale naszym zdaniem jest to dopuszczalne o ile dziecko nie jest objęte obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
  • Oświadczenie lustracyjne p.o. dyrektora placówki

    Wicedyrektor, któremu powierzono obowiązki dyrektora nie jest zobowiązany do złożenia oświadczenia lustracyjnego do kuratorium. Wymóg ten dotyczy tylko dyrektora placówki.
  • Nie można uznać badań okresowych z innego miejsca pracy

    Dyrektor przedszkola może – pod pewnymi warunkami – zwolnić nauczyciela i pracownika ze wstępnych badań lekarskich. Takiej możliwości nie ma w stosunku do badań okresowych i kontrolnych. Zatem nawet, gdy pracownik jest zatrudniony w innym miejscu pracy i tam wykonał takie badania, dyrektor przedszkola musi skierować go na badania ze swojego zakładu pracy.
  • Wniosek o urlop dla poratowania zdrowia z wyprzedzeniem

    Przesłanką, której najczęściej nie spełniają nauczyciele ubiegający się o pierwszy urlop zdrowotny jest posiadanie okresu 7-letniej pracy w przedszkolu. Złożenie wniosku o urlop, w sytuacji gdy nauczyciel dopiero za jakiś czas ma spełnić ten warunek nie wywołuje dla dyrektora żadnych skutków, poza obowiązkiem analizy, czy nauczyciel spełnia przesłanki do udzielenia mu urlopu.
  • Dziecko z zagrożeniem wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego w przedszkolu

    Przedszkole ma obowiązek przyjąć dziecko zagrożone wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego, ale leki może mu podać tylko nauczyciel lub inny pracownik przedszkoli, który wyrazi na to zgodę. Niezależnie od tego przedszkole powinno opracować procedurę postępowania z dzieckiem w razie wstrząsu, która powinna szczegółowo określać sposób działania prowadzący do wyeliminowania zagrożenia.
  • Kalendarium zmian prawnych

    W tym dziale przypominamy najważniejsze zmiany prawne, które weszły w życie w ostatnim czasie oraz te, które zaczną obowiązywać w najbliższym czasie.

Aktualnie przeglądasz

grudzień 2019 - Nr 71
AAZ_71_okladka

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin