• WSZYSTKIE

Spis treści wydania drukowanego

Artykuły

• W jaki sposób liczyć nieobecności wpływające na prawo do pierwszego urlopu zdrowotnego

W przypadku trwających dłużej 6 miesięcy nieobecności nauczyciela w pracy, wymagany do skorzystania z pierwszego w życiu urlopu dla poratowania zdrowia okres pracy przedłuża się o czas nieobecności. Jednak czy pod uwagę należy brać tylko nieobecności trwające co najmniej 6 miesięcy, czy raczej zsumować wszystkie nieobecności w pracy na przestrzeni ostatnich 7 lat?
  • Zwolnienie z obowiązku przedstawienie zaświadczenia z KRK dotyczy każdej kolejnej umowy

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniany w przedszkolu po raz kolejny, nie musi przedstawiać zaświadczenia z KRK. Warunkiem jest nawiązanie nowej umowy przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania poprzedniej. A co w przypadku zmiany rodzaju umowy? Przeczytaj artykuł.
  • Przetwarzanie danych osobowych kandydatów do pracy, gdy nie jest prowadzona rekrutacja

Kandydaci często wysyłają do przedszkoli podania o przyjęcie do pracy , w tym życiorysy i listy motywacyjne, nawet jeśli dana placówka nie prowadzi aktualnie naboru na wolne stanowiska. Czy można zachować te dokumenty na potrzeby ewentualnej późniejszej rekrutacji? Co zrobić z podaniami o pracę, w których nie zamieszczono zgody na przetwarzanie zawartych w nich danych osobowych?
  • Nowe obowiązki opiekuna stażu – obowiązuje nowe rozporządzenie

Od 1 września 2018 r. opiekunowie stażu muszą wywiązywać się z szeregu obowiązków wymienionych w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
  • Jak wybierać szkolenia dla nauczycieli i nie popełnić żadnego z 10 najczęstszych błędów

Po przeprowadzeniu diagnozy potrzeb szkoleniowych nauczycieli dyrektor posiada wiedzę, w jakich obszarach szkolenia są najbardziej potrzebne – zarówno dla całego grona pedagogicznego, jak i pojedynczych osób.  Oferta szkoleń dla kadr oświatowych jest bardzo bogata. A im wybór jest szerszy, tym trudniejszy. Dowiedz się, podjąć decyzję, które szkolenia wybrać, aby później nie żałować?
  • Nauczyciela kończącego staż po 1 września należy ocenić według nowych zasad

Od 1 września 2018 r. ocena dorobku zawodowego zastąpiona zostaje oceną pracy. Przepisy przejściowe przewidują kilka wyjątków od tej zasady, jednakże żaden z nich nie dotyczy nauczyciela, który staż rozpoczęty w poprzednim stanie prawnym kończy po wejściu w życie nowych zasad oceny pracy nauczyciela.
  • Ocena pracy nauczyciela na nowych zasadach. Część I – wszczęcie postępowania i powiadomienie nauczyciela

Nowe przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela diametralnie różnią się od poprzednio obowiązujących. Zrezygnowano z oceny dorobku zawodowego, dodano nowe stwierdzenie uogólniające, wprowadzono również obowiązek przeprowadzania oceny okresowej. Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących oceny pracy nauczyciela na nowych zasadach – część I poświęcaliśmy zagadnieniom związanym z wszczęciem postępowania i obowiązkiem zawiadomienia nauczyciela o rozpoczętej procedurze.
  • Uchwała rady gminy nie może określać konkretnych godzin bezpłatnego korzystania z wychowania przedszkolnego

Wejście w życie nowych przepisów spowodowało konieczność wydania przez organy prowadzące nowych uchwał w sprawie opłat za przedszkole. Po kilku miesiącach okazuje się, że nie wszystkie gminy sprostały zadaniu i wiele uchwał zawiera postanowienia, które należy uznać za nieważne. Jednym z takich postanowień jest określenie konkretnych godzin, w których pobyt dziecka w przedszkolu jest całkowicie bezpłatny.
  • Ważny wyrok WSA – przedszkole gminne nie może pobierać opłaty za każdą rozpoczętą godzinę zajęć

Za rażące naruszenie prawa uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie postanowienie uchwały rady gminy, w którym wskazuje się, że rodzice ponoszą opłatę za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu. Czy oznacza to, że przedszkole może naliczać opłatę tylko za pełną godzinę pobytu w czasie wykraczającym poza czas bezpłatny? Dowiedz się, w których placówkach obowiązuje zasada rozpoczętej, a w których pełnej godziny.
  • Nowe obowiązki dla przedszkoli niepublicznych – jakie zmiany planuje MEN

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe przewiduje zobowiązanie niepublicznych przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego do stosowania przepisów dotyczących zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, organizowania indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci.
  • Lampka szampana przy pożegnaniu pracownika to ryzyko grzywny dla dyrektora

Często zdarza się, że w przedszkolach organizowane są spotkania okolicznościowe związane z imieninami, awansem zawodowym, Dniem Nauczyciela albo też pożegnaniem pracownika. Pokusa, aby w trakcie takich spotkań spożywać alkohol, wymaga zdecydowanej reakcji dyrektora przedszkola. Dyrektor, który się na to zgodzi lub będzie to tolerować poniesienie odpowiedzialność karną.
  • Zestawienie zasad, na jakich należy ocenić nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego

Aktualnie przeglądasz

wrzesień 2018 - Nr 54