• WSZYSTKIE

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

• Jak opracować przedszkolny regulamin oceny pracy nauczycieli – pięć zadań dyrektora

Od 1 września 2018 r. w każdym przedszkolu musi obowiązywać wewnętrzny regulamin oceny pracy nauczycieli określający wskaźniki oceny pracy. Wskaźniki te mają być dopasowane do kryteriów oceny ustalonych w rozporządzeniu MEN w taki sposób, aby uwzględniały specyfikę przedszkola. Sprawdź, jak opracować regulamin i w jaki sposób wprowadzić go w przedszkolu.

Artykuły

• Będzie nowelizacja przepisów dotyczących wychowania przedszkolnego – poznaj planowane zmiany

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe i ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmiany w przepisach dotyczących korzystania z wychowania przedszkolnego. Dowiedz się na czym mają polegać i na kiedy planowane jest ich wejście w życie.
  • Wydając decyzję o zezwoleniu na edukację domową pamiętaj o braku dotacji i możliwości jej cofnięcia

• Trafny dobór szkoleń dla kadry przedszkola – jak oceniać potrzeby szkoleniowe nauczycieli?

Praca w przedszkolu może dawać ogromną satysfakcję, ale wymaga także ustawicznego doskonalenia zawodowego. Jak prawidłowo ocenić potrzeby szkoleniowe osób zatrudnionych w naszym przedszkolu, aby mieć pewność, że szkolenia służą zaspokajaniu potrzeb nauczycieli, dzieci i ich rodziców? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega holistyczna analiza potrzeb.
  • Uwzględnij w statucie zasady przyprowadzania i odbierania dzieci dowożonych przez gminę

Obowiązek zapewnienia transportu oraz opieki w czasie przewozu do przedszkola spoczywa na gminie, statut przedszkola powinien natomiast określać zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z placówki. Dowiedz się, w jaki sposób uregulować zasady zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa, aby uniknąć jakichkolwiek związanych z tym wątpliwości.
  • Będą zmiany w zasadach opiniowania arkusza organizacji przedszkola przez organizacje związkowe

Obecne regulacje dotyczące zasad przekazywania arkusza organizacji przedszkola do zaopiniowania przez zakładowe organizacje związkowe budzi wątpliwości dotyczące tego, czy przed przekazaniem projektu do organu prowadzącego, zawsze konieczne jest zasięgnięcie opinii związków zawodowych. W odpowiedzi na oczekiwania zgłaszane przez środowisko oświatowe zaproponowano zmianę brzmienia art. 110 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe.
  • W punkcie przedszkolnym nie trzeba udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej

• Organ prowadzący określi pensum nauczyciela w grupie mieszanej – będzie nowelizacja Karty Nauczyciela

Tworzenie w przedszkolach grup obejmujących zarówno dzieci 6-letnie, jak i dzieci młodsze jest powszechnym zjawiskiem w większości przedszkoli. Jednak ze względu na brak odpowiednich regulacji nie ma pewności, jaki powinien być obowiązkowy wymiar godzin nauczyciela. Problem ten może zostać ostatecznie rozwiązany dzięki planowanej nowelizacji Karty Nauczyciela.
  • Nauczyciel, który raz uzyskał zgodę na dodatkowe zatrudnienie nie musi wnioskować o nią ponownie

Od 1 września 2017 r. nauczyciel nie może podjąć dodatkowej pracy w szkole lub przedszkolu bez zgody dyrektora przedszkola będącego podstawowym miejscem pracy. Przepisy nie wskazują jednak czy zgoda ma charakter bezterminowy oraz czy i w jaki sposób można ją wycofać. Sprawdź, czy możesz odmówić zgody na dodatkową pracę nauczyciela, który już raz ją uzyskał.
  • Zatrudnienie w przedszkolu obcokrajowca wymaga spełnienia kilku warunków – sprawdź jakich

Zatrudnienie w przedszkolu nauczyciela niebędącego obywatelem polskim jest możliwe wyłącznie wówczas, gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania, a zgodę na zatrudnienie wyrazi organ prowadzący. Jakie jeszcze warunki powinien spełnić kandydat – obcokrajowiec i w jaki sposób zweryfikować posiadane przez niego kwalifikacje?
  • Praca poza siedzibą przedszkola – kiedy miejsce świadczenia pracy ustalić z organem prowadzącym

Dyrektor przedszkola powinien świadczyć pracę w miejscu wyznaczonym przez organ prowadzący, jednak ze względu na charakter obowiązków – miejscem tym nie zawsze jest siedziba przedszkola. Nie oznacza to jednak, że dyrektor może bez uzgodnienia z organem prowadzącym pracować z domu. Sprawdź, kiedy będzie to możliwe.
  • Zgodnie z RODO lista obecności nie może zawierać przyczyny nieobecności

Lista obecności powinna zawierać datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy w danym dniu oraz podpis pracownika. Oprócz tego często na liście zaznacza się przyczynę nieobecności w danym dniu – czy jest to zgodne z prawem? Co może zawierać lista obecności pracowników po wejściu w życie RODO?

Aktualnie przeglądasz

sierpień/ wrzesień 2018 - Nr 53