• WSZYSTKIE
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • 29 obowiązkowych dokumentów, które musi przygotować dyrektor przedszkola

    W trakcie całego roku dyrektor jest zobowiązany do przygotowania wielu dokumentów dotyczących m.in. pracowników, wychowanków i organizacji pracy placówki. Część z nich jest obowiązkowa w przedszkolu każdego typu, a inne jedynie w placówkach publicznych. Dodatkowe dokumenty można tworzyć, jeżeli usprawnią pracę placówki.

Artykuły

  • 6 zmian w prawie oświatowym, które wejdą w życie na początku 2016 roku

    Nowy rok przynosi kolejne zmiany prawne, które obejmą także przedszkola. Tym razem wszystkie nowości, które omawiamy, dotyczą także przedszkoli niepublicznych, zaś odpowiedzialnym za ich terminowe wdrożenie i stosowanie jest dyrektor placówki.
  • Od 1 stycznia 2016 r. nauczyciel wspomagający także w przedszkolu ogólnodostępnym

    Do współorganizowania kształcenia dzieci niepełnosprawnych należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Dotychczas obowiązek taki dotyczył jedynie przedszkoli integracyjnych i z oddziałami integracyjnymi. Od 1 stycznia 2016 r. obowiązek ten będzie dotyczył również przedszkoli ogólnodostępnych.
  • Dyrektor decyduje o formie podsumowania nadzoru za I półrocze

    Monitorowanie pracy przedszkola, informacja zwrotna dotycząca systematyczności i rytmiczność realizacji planu, ocena jakości prowadzonych działań, a także podstawa do wypracowania rekomendacji do działań projakościowych – takie funkcje pełni tzw. sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego, które dyrektor musi przedstawić radzie pedagogicznej nie rzadziej niż 2 razy w roku. Dobrym momentem podsumowania jest koniec I półrocza.
  • Przykładowe formy sprawozdania

  • Nauczyciele ustalą sposób wykorzystania wyników ewaluacji na kolejny rok szkolny

    Od tego roku szkolnego do kompetencji rady pedagogicznej należy ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego (sprawowanego przez dyrektora i kuratora) w celu poprawy i doskonalenia jakości pracy przedszkola.
  • Plan działalności przedszkola wymagany w ramach kontroli zarządczej

    Kwestia ustalania celów i zadań na nadchodzący rok kalendarzowy jest fundamentem kontroli zarządczej w zakresie planowania pracy przedszkola (jest wstępem do zarządzania ryzykiem). Roczny plan działalności zwykle sporządza się nie później niż do końca grudnia, to zatem ostatni moment na opracowanie tego dokumentu.
  • W przedszkolu można przeprowadzić audyt komputerowy

    Jeżeli dyrektor przedszkola podejrzewa, że nauczyciele bądź inni pracownicy korzystają w czasie pracy z komputerów służbowych w celach prywatnych, może przeprowadzić kontrolę sposobu używania komputerów, tzw. audyt komputerowy.Wykonanie audytu warto zlecić profesjonaliście.
  • Sposób wypełniania dziennika zajęć ustala dyrektor

    Przepisy nie wskazują, w jaki sposób należy w dzienniku odnotowywać tematy zajęć. Ustalenie w tym zakresie pozostaje w kompetencji dyrektora przedszkola.
  • Dodatkowe zajęcia z języka mogą stać się bezpłatne i obowiązkowe

    Przedszkole niepubliczne, które dotychczas organizowało naukę języka obcego w ramach zajęć dodatkowych, odpłatnych, powinno zmienić organizację pracy tak, aby zajęcia te stanowiły część podstawy programowej, realizując i dokumentując je na zasadach przyjętych w przedszkolu. Można też pozostać przy dotychczasowej nauce języka „po godzinach”, a dodatkowo włączyć zajęcia z języka w realizację podstawy programowej.
  • Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny – instrukcja tworzenia dokumentu

    Dla dziecka niepełnosprawnego objętego wychowaniem przedszkolnym, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, powinien być opracowany, w określonym przepisami trybie, indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest zespół nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem.
  • Symptomy ADHD można dostrzec już u dzieci w wieku przedszkolnym

    ADHD przejawia się głównie w zaburzeniach funkcjonowania dziecka w obszarze uwagi, nadpobudliwości i impulsywności. Objawy muszą się utrzymywać przez co najmniej 6 miesięcy i występować w więcej niż jednym środowisku.
  • W przedszkolu można łączyć stanowiska pracy

    Przepisy prawa nie przewidują wprost zakazu łączenia stanowisk pracy w przedszkolach. Jednakże w tym zakresie ograniczenia mogą być podyktowane kwalifikacjami pracowników, przyczynami organizacyjnymi bądź specyfiką naboru na stanowiska urzędnicze w placówkach samorządowych.
  • Brak kwalifikacji językowych nie może być jedyną przyczyną zwolnienia

    Brak uprawnień do prowadzenia zajęć z języka obcego w przedszkolu nie może być jedyną i samoistną podstawą do zwolnienia nauczyciela, ale może prowadzić do zmiany pensum. Dyrektor może także przy przyjmowaniu nowych pracowników określić, że kandydat powinien posiadać kwalifikacje językowe.
  • Nauczyciela z orzeczeniem o niepełnosprawności kieruje się na badania kontrolne

    Jeżeli nauczyciel dostarczy orzeczenie o zaliczeniu go do stopnia niepełnosprawności ze wskazaniem co do rodzaju pracy, dyrektor powinien skierować nauczyciela na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy w celu ustalenia, czy jest on nadal zdolny do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Aktualnie przeglądasz

grudzień 2015 - Nr 16
Zarzadzanie przedszkolem nr 16 4AZ0016

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin