• WSZYSTKIE
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nauczyciele języków obcych nie mogą być zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych

    Od 1 września 2015 r. dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka obcego dla 5-latków. Jeśli w placówce nie ma nauczycieli, którzy mają kwalifikacje, dyrektor musi zatrudnić nową osobę. Podstawą zatrudnienia może być mianowanie lub umowa o pracę, ale nigdy umowa cywilnoprawna.

Artykuły

  • Zmiany w ewaluacji zewnętrznej od 1 września 2015 r.

    Wyznaczenie terminu na wprowadzenie w placówce programu naprawczego, rezygnacja z 5-stopniowej skali poziomu spełniania wymagań, a także możliwość przerwania ewaluacji, w przypadku gdy przedszkole będzie podawało nieprawdziwe dane o swojej działalności – to tylko część zmian, które mają wejść w życie 1 września 2015 r.
  • Wymagania jakościowe wobec przedszkoli – bez większych zmian

    W nowym roku szkolnym tak jak dotychczas przedszkole będzie musiało spełnić 12 wymagań, które skontroluje kuratorium. Będą – obok podstawy programowej – drugim ważnym dokumentem programowym przedszkola, wyznaczającym kierunki jego rozwoju. Ich spełnianie będzie obowiązkiem placówki, ale sposób, w jaki będą realizowane poszczególne wymagania, zależy od decyzji dyrektora.
  • Zmiany w kształceniu dzieci niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie

    Od 1 września 2015 r. aż w 6 formach wychowania przedszkolnego będzie można przyjmować dzieci niepełnosprawne i niedostosowane społecznie. Nowością jest przepis, który umożliwia zachowanie statusu oddziału integracyjnego w sytuacji spadku liczby dzieci niepełnosprawnych w trakcie roku szkolnego.
  • Zatrudnienie po 1 kwietnia możliwe bez badań wstępnych

    Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe przepisy związane z kierowaniem pracowników na badania lekarskie. Dzięki zmianom możliwe jest zatrudnianie pracowników bez konieczności wysyłania ich na wstępne badania lekarskie. Zwolnienie z badań nie będzie jednak dotyczyło wszystkich nowo przyjmowanych osób.
  • 7 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do raportu z ewaluacji zewnętrznej

    Po otrzymaniu raportu z ewaluacji zewnętrznej dyrektor przedszkola może zgłosić do kuratora oświaty pisemne i umotywowane zastrzeżenia. Ma na to 7 dni od otrzymania tego dokumentu. Swoje stanowisko co do uwag kuratorium warto skonsultować z nauczycielami i rodzicami.
  • Pierwsze zebranie z rodzicami dzieci nowo przyjętych do przedszkola w 14 krokach

    Zebranie najlepiej zorganizować jeszcze w czerwcu, by dać czas rodzicom dzieci na przygotowanie się do nowej sytuacji. Przebieg spotkania należy dokładnie zaplanować, tak by nie zapomnieć o przekazaniu żadnej istotnej informacji.
  • Do wykorzystania wizerunku postaci z bajek w przedszkolu potrzebna licencja

    Wizerunek postaci fikcyjnej chroniony jest prawami własności intelektualnej (prawami autorskimi lub ochroną znaku towarowego). W związku z tym wykorzystanie wizerunku np. Kubusia Puchatka, Bolka i Lolka w logo przedszkola lub na stronie WWW wymaga uzyskania odpowiedniej licencji.
  • 3 możliwości pozyskania dofinansowania na zakup sprzętu multimedialnego

    Przedszkole, które chce się zaopatrzyć w tablice interaktywne, rzutniki, komputery i inne urządzenia multimedialne, ma 3 możliwości pozyskania dofinansowania do zakupu tego typu sprzętów. Może pozyskać na ten cel środki unijne, zwrócić się do organu prowadzącego albo rady rodziców.
  • Nauczyciel nie musi otrzymać zwolnienia od pracy na wyjazd do sanatorium

    Nauczyciel chcący wyjechać do sanatorium może w tym celu skorzystać z trzech rodzajów urlopu: wypoczynkowego, bezpłatnego albo dla poratowania zdrowia. Gdy nie ma on prawa do żadnego z wymienionych urlopów lub nie chce z nich korzystać, dyrektor nie musi udzielać mu zwolnienia od pracy.
  • Ubezpieczenie od NNW jest nieobowiązkowe

    Rodzice przedszkolaków mogą jedynie dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia zbiorowego oferowanego w placówce. Proponując rodzicom ubezpieczenia, przedszkole powinno przedstawić jego szczegółowe warunki, a nawet podać warianty podobnych ubezpieczeń w innych zakładach.
  • Rejestr wypadków w przedszkolu jest obowiązkowy

    O każdym wypadku dyrektor zawiadamia: rodziców poszkodowanego dziecka, pracownika służby bhp, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący przedszkole oraz radę rodziców. Dyrektor powołuje także zespół, który ma za zadanie przeprowadzić postępowanie powypadkowe i sporządzić dokumentację.
  • W niektórych sytuacjach możliwe uchylenie ochrony przedemerytalnej

    Dyrektor nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli pracownik został objęty ochroną przedemerytalną. Ochrona ta nie obowiązuje jednak przed zwolnieniem bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby i zwolnieniem dyscyplinarnym. W przypadku nauczycieli ochrona nie działa jeszcze z 4 powodów.
  • Dotacja nie przysługuje za nauczanie domowe

    Gmina nie wypłaci przedszkolu dotacji na dziecko spełniające obowiązek przedszkolny w domu. Dziecko objęte taką edukacją nie uczęszcza do przedszkola, a zatem nie może być uznane za ucznia w rozumieniu przepisów regulujących wypłatę dotacji oświatowych.
  • Podstawa programowa powinna być systematycznie monitorowana w trzech aspektach

    Dyrektor monitoruje podstawę programową wychowania przedszkolnego w trzech aspektach: planowanie i systematyczność realizacji; zgodność realizacji z zalecanymi warunkami oraz efekty realizacji. Często skupia się jednak na dwóch pierwszych zagadnieniach, a najistotniejsze są efekty działań nauczycieli.

Aktualnie przeglądasz

czerwiec 2015 - Nr 10
Zarzadzanie przedszkolem nr 10 4AZ0010

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin