Zamiast określać katalog dozwolonych produktów, nowe rozporządzenie w sprawie żywienia w szkołach i przedszkolach ma wskazywać, jakich produktów nie wolno stosować w żywieniu dzieci i młodzieży. Nowe przepisy mają być mniej ortodoksyjne, ale nie przewiduje się powrotu do niezdrowej żywności w przedszkolach i szkołach.
W regulaminie wycieczek należy umieścić informację, że na wyjazdy zabierane jest tylko przedszkolne pożywienie. Rodzice powinni zapoznać się z tym dokumentem, ale warto także przed każdym wyjściem przypomnieć o obowiązującej zasadzie.
W czasie organizowania zabawy choinkowej dyrektor powinien się zastanowić m.in. nad kwestią poczęstunku. Zazwyczaj przygotowują go rodzice, jednak muszą oni zwrócić uwagę, że od września obowiązują nowe zasady żywienia zbiorowego dzieci, które należy przestrzegać również podczas imprez przedszkolnych. Warto także pamiętać, że choinka powinna się odbyć w dniach i godzinach pracy placówki.
Co najwyżej jedna porcja potrawy smażonej w tygodniu, ryba podawana przynajmniej raz na tydzień, a co najmniej trzy razy w tygodniu podczas obiadu na talerzu muszą znaleźć się surowe warzywa. Ministerstwo Zdrowia określiło, jakie produkty mogą być podawane przedszkolakom w ramach żywienia zbiorowego.
Jeśli podmioty zajmujące się m.in. dostarczaniem posiłków do przedszkola nie będą przestrzegać nowych regulacji, dyrektor może z nimi rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia i odszkodowania. Ponadto Państwowa Inspekcja Sanitarna może na nich nałożyć karę pieniężną w wysokości od 1.000 do 5.000 zł.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.