Żadne przepisy prawa ani wytyczne sanitarne nie wprowadzają zakazu mycia zębów przez dzieci w przedszkolu. Czy są jednak przepisy, które nakładają obowiązek wygospodarowania czasu na mycie zębów? Przeczytaj szczegółowy artykuł wyjaśniający kluczowe zagadnienia prawne oraz praktyczne dotyczące mycia zębów w przedszkolu. Bazując na aktualnych przepisach oraz wytycznych Sanepidu z 2023 roku, omawiamy obowiązki i zalecenia dla placówek wychowania przedszkolnego.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przepisy wprowadzające ograniczenia w przemieszczaniu się środkami transportu nie regulują przewozów specjalnych obejmujących dowozy dzieci do szkół i przedszkoli. Sprawdź, czy mimo tego dotyczą ich ogólne limity.
Zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi GIS w okresie po 1 września 2020 r., dyrektor placówki powinien m.in. – w miarę możliwości – tak zorganizować pracę pracowników powyżej 60. roku życia (lub też pracę osób zaliczonych do tzw. grup podwyższonego ryzyka), by zminimalizować ryzyko zakażenia tych osób koronawirusem. Sprawdź, czy nadal możesz zatrudniać pracowników 60+.
Pobieranie od rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola po ponownym jego otwarciu opłat za zakup środków do dezynfekcji bez zmiany warunków umowy i akceptacji ze strony rodziców jest niezgodne z prawem. Zapewnienie środków do dezynfekcji to bowiem obowiązek organu prowadzącego.
Nie istnieją przepisy, na podstawie których przedszkole byłoby uprawnione do pozyskiwania oraz przetwarzania danych na temat kontaktu z osobą chorą lub przebywającą na kwarantannie, jak również danych dotyczących powrotu do pracy. Tym samym nie można zobowiązać rodziców do złożenia oświadczeń, o których mowa w pytaniu.
Przed wejściem dziecka na teren przedszkola dozwolone jest zmierzenie temperatury jego ciała najlepiej za pomocą bezdotykowego termometru. Dzieci z podwyższoną temperaturą nie powinny być przyjmowane do placówki.
Przedszkole powinno mieć opracowaną procedurę postępowania na wypadek potwierdzenia zakażenia koronawirusem u pracownika lub dziecka. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego przez inspektora sanitarnego. Określone obowiązki ciążą także na dyrektorze placówki. Sprawdź szczegóły.
Zarówno przepisy prawa, jak i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego nie zawierają szczegółowych wskazań dotyczących częstotliwości dezynfekowania pomieszczeń i przedmiotów znajdujących się w przedszkolu. Decyzje w tym zakresie powinien podjąć dyrektor.
Pracodawca nie ma środków prawnych, by nie dopuścić do pracy pracownika, tylko dlatego że członek jego rodziny pracuje okresowo za granicą (jeśli tylko nie został on poddany kwarantannie). Pracodawca może jednak skierować takiego nauczyciela do pracy zdalnej.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.