Powzięcie informacji o agresywnym zachowaniu rodzica wobec dziecka obliguje przedszkole do podjęcia odpowiednich działań. Jest to obowiązek, który spoczywa m.in. na placówkach oświatowych. Niewywiązanie się z powyższego może skutkować konsekwencjami dla osób, które mają taką wiedzę lub nawet podejrzenie krzywdzenia dziecka. Sprawdź, co robić w przypadku uzyskania informacji o stosowaniu przemocy domowej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Pracownicy przedszkola powinni być solidnie przygotowani nie tylko w zakresie rozpoznawania symptomów i sposobów reagowania na przemoc stosowaną wobec dziecka, ale także powinni mieć odpowiednią wiedzę merytoryczną – znać przepisy prawa i wynikające z nich obowiązki. Przede wszystkim jednak powinni być świadomi swojej roli i działać w zakresie swoich zadań i kompetencji.
O procedurach postępowania w sytuacji gdy dziecko doświadcza przemocy w rodzinie, pisaliśmy już wielokrotnie. Tym razem podpowiadamy, jakie działania powinien podjąć dyrektor wobec rodziców, którzy stosują przemoc wobec dziecka i są jednocześnie objęci pomocą asystenta rodziny.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wskazuje między innymi na pracowników oświaty, jako na osoby w szczególny sposób odpowiedzialne za dostrzeganie jej przejawów. Nakłada także na nauczycieli obowiązek podejmowania odpowiednich, jasno sprecyzowanych przez prawo kroków, których celem jest obrona dzieci przed agresją najbliższych. Sprawdź, jak w praktyce powinna wyglądać realizacja tych zadań.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.