Przedszkola wyłonione w otwartym konkursie ofert do realizacji zadania związanego z zapewnieniem korzystania z wychowania przedszkolnego pobierają od rodziców opłaty, o których mowa w ustawie z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Trzeba pamiętać, że dotyczy to także opłat za wyżywienie. Wobec tego, czy tzw. przedszkole „za złotówkę” może w wysokości opłaty uwzględnić także koszty związane z przygotowaniem posiłku?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nie wszyscy rodzice dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego ponoszą opłatę za pobyt dziecka w czasie przekraczającym bezpłatny wymiar zajęć. Opłaty tej nie ponoszą bowiem rodzice dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne jako sześciolatki. Co oznacza to w praktyce? Jak rozumieć pojęcie „rok, w którym dzieci kończą 6 lat”?
Większość przedszkoli prosi rodziców o złożenie deklaracji dotyczącej deklarowanego czasu pobytu dziecka w przedszkolu. Trzeba jednak pamiętać, że deklaracja ta nie zobowiązuje do odebrania dziecka o konkretnej godzinie, a to może wpłynąć na wysokość opłaty. Sprawdź rodzice płacą zgodnie z deklaracją czy zgodnie z rzeczywistym czasem pobytu dziecka w przedszkolu?
Przepisy nie wskazują, czy od nieterminowych opłat za pobyt i wyżywienie w przedszkolu publicznym można naliczać odsetki. Brak jest także jednolitego stanowiska RIO w tej sprawie, ale praktyka pokazuje, że lepiej jest stosować stanowisko RIO, której podlega przedszkole, bo może się to przydać w razie kontroli.
Za rażące naruszenie prawa uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie postanowienie uchwały rady gminy, w którym wskazuje się, że rodzice ponoszą opłatę za każdą rozpoczętą godzinę pobytu dziecka w przedszkolu. Czy oznacza to, że przedszkole może naliczać opłatę tylko za pełną godzinę pobytu w czasie wykraczającym poza czas bezpłatny? Dowiedz się, w których placówkach obowiązuje zasada rozpoczętej, a w których pełnej godziny.
Problem zaległości w uiszczaniu opłat za przedszkole jest bliski dyrektorom większości przedszkoli. Szukając metody skutecznego przypominania o opłatach, niektórzy zamieszczają informację o zaległościach w widocznym miejscu. Takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości – sprawdź, na co narażasz się, ujawniając w taki sposób dane osobowe oraz poznaj inne, zgodne z prawem, możliwości.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.