Zapewnienie dzieciom dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej już od najmłodszych lat stanowi jedno z ważnych zadań systemu ochrony zdrowia publicznego. W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, czego wyrazem jest ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Przepisy tego aktu prawnego uregulowały m.in. obecność pielęgniarki lub higienistki szkolnej w placówkach oświatowych oraz zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych na terenie szkół. Jednak ustawodawca nie objął tym zakresem dzieci w wieku przedszkolnym, co w praktyce oznacza inne zasady organizacji opieki zdrowotnej dla tej grupy wiekowej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole publiczne musi zapewnić swoim wychowankom dostęp do gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Przepisy nie określają jednak, w jakiej formie obowiązek ten powinien być zrealizowany. Jednym ze sposobów może być zawarcie z lokalnym podmiotem leczniczym umowy o współpracę.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.