Wstępnie zaplanowany odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych nie zawsze odpowiada faktycznym warunkom, jakie ujawniają się w pierwszych miesiącach nowego roku. Szkoły i przedszkola muszą weryfikować te założenia do końca maja – szczególnie wtedy, gdy zmieniają się dane GUS, liczba zatrudnionych, ich status lub struktura zatrudnienia. Kiedy dokładnie trzeba dokonać korekty? Jakie sytuacje obligują do przeliczenia planu i aktualizacji dokumentacji? W tym artykule wyjaśniamy wszystkie przypadki, w których niezbędna jest korekta odpisu na ZFŚS do 31 maja 2025 r.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel, który przechodzi na emeryturę korzysta z ZFŚS w ostatnim miejscu pracy zgodnie z regulaminem funduszu zaś odpis na niego naliczany jest zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela. Do niedawna gdy emerytowany nauczyciel podejmował pracę w określonych przypadkach należało naliczyć na niego podwójny odpis na ZFŚS. Sprawdź co się zmieniło w tej kwestii po nowelizacji Karty Nauczyciela.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zmiana stanu zatrudnienia albo zmiana statusu pracownika np. na emeryta to tylko niektóre okoliczności skutkujące koniecznością dokonania korekty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Na korektę dokonanych odpisów jest czas do 31 grudnia, ale nie trzeba zwlekać z tym obowiązkiem na ostatnią chwilę. Sprawdź, jaka powinna być wartość odpisów na ZFŚS w tym roku i w jakiej sytuacji musisz dokonać korekty odpisów.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.