Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących, w jaki sposób dokumentować przeprowadzane obserwacje pedagogiczne w przedszkolu. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie powinny wynikać z przepisów wewnętrznych. Samo dokumentowanie obserwacji prowadzonych przez nauczycieli jest natomiast obowiązkowe. Skoro prowadzenie obserwacji to zadanie wynikające z przepisów prawa oświatowego, to nauczyciele muszą dysponować dokumentami pozwalającymi wykazać, że to zadanie wykonują.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
O rodzaju, zakresie i częstotliwości obserwacji pedagogicznych prowadzonych w celu uzyskania informacji niezbędnych do realizacji poszczególnych form nadzoru pedagogicznego decyduje dyrektor przedszkola. Dowiedz się, czy musisz objąć nimi wszystkich nauczycieli w ciągu roku szkolnego.
Przepisy nie wskazują wprost, jakie diagnozy i analizy mają być przeprowadzone w przedszkolu w celu ustalenia kierunku pracy z dzieckiem. Decyduje o tym dyrektor wspólnie z radą pedagogiczną, którzy mają pełną swobodę w doborze narzędzi i metod diagnostycznych. W placówkach niepublicznych kluczowa będzie w tym zakresie rola osoby sprawującej nadzór pedagogiczny. Sprawdź, jakie rozwiązania możesz przyjąć w swoim przedszkolu.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.