W przedszkolu niepublicznym wymogi dotyczące zatrudniania specjalistów należy stosować tak jak w jednostkach publicznych (art. 42d ust. 13 Karty Nauczyciela). Ze specjalistami należy nawiązać stosunek pracy na podstawie umowy o pracę.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Pytanie nr 1. Przedszkole ma 460 uczniów, ile od 1 września 2022 r. powinno mieć etatów specjalistów w podziale na psychologa, pedagoga specjalnego, logopedy i terapeuty?
Dokumentacja prowadzona przez specjalistów w przedszkolu stanowi podstawę prowadzonej kontroli, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Ponadto jest ona niezbędna do sprawdzania efektywności podejmowanych działań wychowawczych i dydaktycznych. Stanowi ona filar działań ewaluacyjnych. Dowiedz się, jak poprawnie dokumentować działania specjalistów w przedszkolu.
Od 1 września obowiązują regulacje określające, jakie zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z wychowankami albo na ich rzecz, realizowane są przez nauczycieli-specjalistów. Upewnij się, że zatrudnieni w przedszkolu nauczyciele znają nowe regulacje.
Zatrudnianie nauczycieli wspomagających, specjalistów oraz osób niebędących nauczycielami do prowadzenia zajęć może okazać się konieczne w trakcie roku szkolnego. Dyrektor musi wówczas uzyskać zgodę organu prowadzącego, który decyduje także o wymiarze czasu pracy nowo zatrudnianych osób.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.