Obecnie nie ma przepisów, które stanowiłyby podstawę do podawania dzieciom leków lub wykonywania wobec nich innych czynności medycznych. Jedynym wskazaniem może być komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie możliwości podawania leków dzieciom przez nauczycieli w przedszkolu (www.mz.gov.pl). Wskazano w nim m.in., że w sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor lub pielęgniarka są zobowiązani do udzielenia pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności, wezwania karetki pogotowia ratunkowego i zawiadomienia o tym rodziców dziecka.
Choroba przewlekła dziecka i konieczność wykonywania wobec niego czynności przedmedycznych wynikających z zaleceń lekarskich nie mogą być podstawą do rozwiązania z rodzicami umowy o świadczenie usług wychowania przedszkolnego. Jeżeli żaden z pracowników przedszkola nie chce podjąć się wykonywania czynności przedmedycznych wobec takiego dziecka, to należy wspólnie z rodzicami poszukać innego rozwiązania, np. natychmiastowe powiadomienie rodziców, wezwanie pogotowia przy realizacji pozostałych punktów procedury postępowania z dzieckiem przewlekle chorym.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
W sytuacji przewlekłej choroby dziecka dyrektor w porozumieniu z rodzicami ustala procedury opieki nad wychowankiem, które mogą przewidywać podawanie leków. W innych przypadkach niż choroba przewlekła podawanie środków farmakologicznych przedszkolakom nie jest dopuszczalne.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.