Wielu dyrektorów przedszkoli – zarówno publicznych, jak i niepublicznych – spotyka się z praktyką organizowania spotkań okolicznościowych na terenie placówki. Pożegnanie wieloletniego pracownika, obchody Dnia Nauczyciela czy nieformalne świętowanie awansu nierzadko stają się okazją do symbolicznego wzniesienia toastu. Jednak nawet pozornie niewinne picie alkoholu, np. lampka szampana, może mieć poważne konsekwencje prawne. Ustawodawca wyraźnie zakazuje zarówno spożywania, jak i sprzedaży czy podawania napojów alkoholowych w placówkach oświatowych. Co grozi dyrektorowi, który zignoruje ten zakaz? Czy każda sytuacja oznacza ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych? Odpowiadamy poniżej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Jakie przepisy zabraniają picia alkoholu w przedszkolach.
Kiedy dyrektor ponosi odpowiedzialność za brak reakcji na spożywanie alkoholu.
Czym grozi przyzwolenie na picie alkoholu podczas pożegnania pracownika.
Co mówi prawo o zakazie sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w placówkach oświatowych.
Jakie są konsekwencje prawne i wizerunkowe obecności pracownika pod wpływem alkoholu.
Jak interpretować wyrok Sądu Najwyższego z 2015 r.
Jak wdrożyć prewencję i skutecznie zadbać o kulturę pracy wolną od alkoholu.
Często zdarza się, że w przedszkolach organizowane są spotkania okolicznościowe związane z imieninami, awansem zawodowym, Dniem Nauczyciela albo też pożegnaniem pracownika. Pokusa, aby w trakcie takich spotkań spożywać alkohol, wymaga zdecydowanej reakcji dyrektora przedszkola. Dyrektor, który się na to zgodzi lub będzie to tolerować poniesienie odpowiedzialność karną.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.