• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Rekrutacja do przedszkoli publicznych i niepublicznych w roku 2025/2026

    Zbliżają się terminy rozpoczęcia rekrutacji do przedszkoli na rok 2025/2026. Należy mieć na uwadze, że wskazane terminy oraz harmonogram rekrutacji często są różne w zależności od rozwiązań przyjętych przez dany organ prowadzący. Stąd tak istotne jest, aby zapoznać się z przepisami prawa i wynikającymi z nich uchwałami danego organu prowadzącego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy prowadzeniu naboru na rok szkolny 2025/2026. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Które z przepisów prawa regulują proces rekrutacji do przedszkola. Jakie są kryteria i zasady rekrutacji dziecka do różnych typów przedszkoli. Kto ustala harmonogram i terminy rekrutacji. Jakie są przykładowe wymagane dokumenty w procesie rekrutacji. Jakie kroki może podjąć rodzic w przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola. Czy do przedszkola można przyjąć dziecko 2,5 letnie. Czy można utworzyć grupę żłobkową w przedszkolu. Jakie przepisy regulują wymagania dotyczące żłobków i przedszkoli w związku ze wspólną lokalizacją.

Artykuły

  • Woźna oddziałowa w przedszkolu

    Woźna oddziałowa to stanowisko pracy, które występuje w niemalże każdym przedszkolu. Spektrum obowiązków woźnej jest zwykle bardzo szerokie – osoba na tym stanowisku odpowiada za różne aspekty funkcjonowania przedszkola. W artykule wyjaśniamy, jak zatrudnić woźną i jakie wynagrodzenie jej wypłacać. Wskazujemy także, jak rozlicza się czas pracy woźnej, a przede wszystkim – jak uregulować zakres obowiązków woźnej. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie kwalifikacje powinna mieć woźna oddziałowa. Jak zatrudnić woźną oddziałową. Czy na stanowisko woźnej trzeba przeprowadzić nabór. Jakie dokumenty potrzebne są do zatrudnienia woźnej. Czy stanowisko woźnej można łączyć z innymi stanowiskami. Ile zarabia woźna oddziałowa. Na jakie dodatki może liczyć woźna oddziałowa. Jakie świadczenia oprócz wynagrodzenia może otrzymać woźna. Jaki jest czas pracy woźnej oddziałowej. Czy woźna oddziałowa może pracować w godzinach nadliczbowych. W jakim systemie czasu pracy może pracować woźna oddziałowa. Jaki rozkład czasu pracy można przewidzieć dla woźnej oddziałowej. Jaki zakres czynności można przypisać woźnej. Czy woźna może przejąć obowiązki sprzątaczki. Czym obowiązki woźnej oddziałowej różnią się od zadań pomocy nauczyciela. Czy woźna może sprawować opiekę nad dziećmi.
  • Przekształcenie umowy o pracę w mianowanie – czy potrzebny akt mianowania i nowa informacja o warunkach zatrudnienia?

    W dwóch przypadkach dyrektor przedszkola bez względu na to, jakie ma intencje co do dalszego zatrudnienia danego nauczyciela, ma obowiązek potwierdzić na piśmie przekształcenie stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę w zatrudnienie na podstawie mianowania. Sprawdź, czy musi wówczas sporządzać akt mianowania i nową informację o warunkach zatrudnienia. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Kiedy umowa o pracę przekształca się w mianowanie. Przekształcenie umowy o pracę w mianowanie – obowiązki dyrektora. Przekształcenie umowy o pracę w mianowanie – czy potrzebna nowa informacja o warunkach zatrudnienia.
  • Zwrot kosztów dojazdu i noclegów nauczycielowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe

    Uprawnienia nauczyciela przedszkola podnoszącego kwalifikacje zawodowe zależą od wymiaru zatrudnienia i formy w jakiej odbywa się doskonalenie. Niezależnie od tego podstawowym uprawnieniem przysługującym nauczycielowi, który się dokształca jest urlop szkoleniowy. Dowiedz się jednak w jakich przypadkach dyrektor przedszkola musi pokryć koszty dojazdu i noclegu, gdy zajęcia odbywają się poza miejscem zamieszkania nauczyciela. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: W jaki sposób wymiar zatrudnienia wpływa na uprawnienia związane z dokształcaniem. Kiedy nauczyciel może liczyć na zwrot kosztów dojazdu i noclegów z wyżywieniem. Jakie uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji przewiduje Kodeks pracy. Czy dofinansowanie do kształcenia jest opodatkowane.
  • Termin rozwiązania umowy zawartej na czas określony

    Rozwiązywanie umów zawartych z nauczycielami przedszkoli na czas określony opiera się o przepisy Kodeksu pracy. Ustawa ta wyznacza terminy zakończenia stosunku pracy zawartego na czas określony w zależności od okresu wypowiedzenia. Sprawdź, czy to oznacza, że w praktyce umowa może trwać dłużej niż tego chcą strony stosunku pracy i kiedy należy złożyć wypowiedzenie, by nie wydłużyć okresu obowiązywania umowy ponad zgodny zamiar stron. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jaki jest okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Kiedy rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia.
  • Umowa cywilnoprawna ze specjalistą w przedszkolu niepublicznym

    Dowiedz się czy logopeda i psycholog muszą być zatrudnieni w przedszkolu niepublicznym na umowę o pracę czy też możliwe jest rozliczanie się ze specjalistami prowadzącymi własną działalność gospodarczą na podstawie faktur. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy w przedszkolu niepublicznym obowiązują łagodniejsze wymagania wobec nauczycieli. Czy przedszkole niepubliczne może zatrudniać nauczycieli na umowy cywilnoprawne. Jaki jest limit godzin, które można prowadzić w przedszkolu w ramach umowy cywilnoprawnej.
  • Diagnoza pracy przedszkola niepublicznego

    Dowiedz się czy w niepublicznym przedszkolu terapeutycznym obowiązkowa jest diagnoza pracy przedszkola. Sprawdź co powinien zawierać dokument o nazwie i które przedszkola mają obowiązek jego opracowania. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: W jaki sposób diagnoza pracy przedszkola wiąże się z Czym jest diagnoza pracy przedszkola. Czy nadzór pedagogiczny i diagnoza pracy przedszkola obowiązuje placówki niepubliczne. Co powinien zawierać raport z diagnozy pracy przedszkola. Jak często należy przeprowadzać diagnozę pracy przedszkola.
  • Respektowanie przez przedszkole ugoda rodziców w sprawie kontaktów z dzieckiem

    Upewnij się, czy dostarczona do przedszkola ugoda zawarta przez rodziców dziecka uczęszczającego do placówki określająca zasady kontaktu z dzieckiem powinna być respektowana przez przedszkole i czy stanowi podstawę do niewydania dziecka rodzicowi w inne dni niż wskazano w tym dokumencie.  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jak powinna być sprawowana władza rodzicielska. Jakie uprawnienia w przedszkolu mają rodzice w ramach władzy rodzicielskiej. W jaki sposób można uregulować kontakty z dzieckiem. Czy ugoda zawarta pomiędzy rodzicami jest wiążąca. Jaką moc ma ugoda zatwierdzona przez sąd.
  • Tajemnica zawodowa psychologa szkolnego i przedszkolnego

    Sprawdź, czy psycholog szkolny i przedszkolny ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Dowiedz się, czy informacje i dokumenty związane z danym uczniem może przekazać innym nauczycielom i dyrektorowi przedszkola czy też będzie to złamaniem tajemnicy zawodowej. Upewnij się także co dokładnie obejmuje tajemnica zawodowa psychologa szkolnego i przedszkolnego. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czym jest tajemnica zawodowa psychologa. Czy udostępnienie notatki z obserwacji ucznia stanowi naruszenie tajemnicy zawodowej. Czy udostępnianie informacji uzyskanych od rodziców ucznia stanowi naruszenie tajemnicy zawodowej. Jak przebiega procedura objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Czy na każdą formę pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymagana jest zgoda rodziców. Jak powinien postąpić psycholog by zachować tajemnicę zawodową.
  • Podsumowanie nadzoru pedagogicznego za I półrocze

    Koniec I półrocza zamyka pewien etap pracy każdej jednostki systemu oświaty, w tym również przedszkola. To także czas na przedstawienie przez dyrektora przedszkola radzie pedagogicznej wyników i wniosków ze sprawowanego przez niego nadzoru pedagogicznego. Sprawdź aktualne wymagania i ważne obszary, które powinny zostać ujęte w półrocznym podsumowaniu nadzoru pedagogicznego. Z artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są podstawy prawne prowadzenia i podsumowania nadzoru pedagogicznego w przedszkolu. Czy przepisy regulują, kiedy należy dokonać sformułowania wyników i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego za I półrocze. Co składa się na prawidłowo sformułowany wniosek ze sprawowanego nadzoru. Jakie elementy należy uwzględnić w podsumowaniu nadzoru pedagogicznego przedszkola za I półrocze. Jakie rozwiązania pozwalają na usprawnienie procesu podsumowania działań podejmowanych w ramach nadzoru pedagogicznego. Jak może wyglądać przykładowy wzór sprawozdania z nadzoru pedagogicznego.

Aktualnie przeglądasz

Luty/Marzec 2025 r. - Nr 139
Poradnik dyrektora przedszkola nr 139 4AZ0139

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin