• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Kwalifikacje nauczycieli przedszkoli po zmianach w 2023 roku

    Nowe przepisy o kwalifikacjach nauczycieli przedszkoli wymagają od nich ukończenia jednolitych studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia. Nauczyciele przedszkoli, którzy nie mają ukończonych jednolitych studiów magisterskich lub łącznie studiów I i II stopnia, nie muszą się obawiać o utratę uprawnień do pracy w przedszkolu. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji przewiduje bowiem rozwiązania przejściowe, które pozwalają na kontynuowanie pracy w ramach dotychczas nabytych kwalifikacji. Sprawdź jednak, na jakich stanowiskach nauczycielskich będą obowiązywały nowe wymagania i w jaki sposób dyrektor przedszkola będzie sprawdzał, czy osoba ma uprawnienia do pracy w placówce.  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie studia musi ukończyć nauczyciel przedszkola według nowych przepisów. Kogo dotyczą nowe wymagania do pracy na stanowisku nauczyciela przedszkola. Czy nauczyciele, którzy uzyskali kwalifikacje według starego standardu kształcenia, nadal mogą uczyć w przedszkolu. W jaki sposób dyrektor przedszkola będzie sprawdzał posiadanie przygotowania pedagogicznego. Jakie wymagania musi spełniać nauczyciel języków obcych w przedszkolu. Jakie wymagania musi spełniać nauczyciel wspomagający w przedszkolu. Jakie wymagania musi spełniać pedagog specjalny. Na jakich zasadach można zachować nabyte dotychczas kwalifikacje.

Artykuły

  • Gdzie trzeba sprawdzić nauczyciela przed zatrudnieniem?

    Każdy nauczyciel zatrudniany po raz pierwszy w przedszkolu musi być zweryfikowany w trzech rejestrach. Czy jednak wymóg ten dotyczy także osoby ponownie zatrudnianej w placówce? Tego dowiesz się z tekstu. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czy każdorazowo przed zatrudnieniem nauczyciela trzeba go sprawdzić w Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych. Czy każdorazowo przed zatrudnieniem nauczyciela trzeba go sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Czy każdorazowo przed zatrudnieniem nauczyciel musi dostarczyć informację z Krajowego Rejestru Karnego.
  • Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela

    By skorzystać po raz pierwszy z urlopu dla poratowania zdrowia, trzeba spełnić kilka warunków, z których najbardziej problematyczny jest 7-letni okres pracy świadczonej w wymiarze co najmniej połowy etatu. Do okresu tego wlicza się bowiem tylko 6 miesięcy usprawiedliwionej nieobecności, ale nie z każdej przyczyny. Zbyt długa absencja w pracy może pokrzyżować plany nauczyciela i odsunąć urlop zdrowotny w czasie. Sprawdź, jak ustalić termin pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać urlop dla poratowania zdrowia. Jak ustalić 7-letni okres pracy uprawniający do pierwszego urlopu. Jakie nieobecności w pracy przesuną datę rozpoczęcia pierwszego urlopu.
  • Ograniczenie władzy rodzicielskiej a prawo do informacji o dziecku

    Sprawdź, czy ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka, takich jak wybór przedszkola i szkoły, oznacza, że placówka nie powinna udostępniać rodzicowi żadnych informacji na temat dziecka, jego postępów w edukacji i nie wymagać wyrażenia zgody na udział w wycieczkach itp.
  • Czy nieodpieluchowany 2,5-latek może uczęszczać do przedszkola?

    Zarówno przedszkola publiczne jak i niepubliczne przyjmują, w miarę posiadanych miejsc, 2,5-latki. Podejmując taką decyzję trzeba mieć świadomość, że dzieci w tym wieku nie zawsze są już na tyle samodzielne by opanować trening czystości, dlatego nieodpieluchowany 2,5-latek nie powinien nikogo dziwić. Tymczasem bywa tak, że przedszkola wymagają od rodziców dzieci w tym wieku by zostały odpieluchowane gdyż w przeciwnym razie nie będą mogły uczęszczać do przedszkola. Dalej wyjaśniamy, czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami. Z tego artykułu dowiesz się: W jakim wieku można przyjąć dziecko do przedszkola. Na jakiej zasadzie przedszkole może przyjąć 2,5-latka w trakcie roku szkolnego? Jakie są kryteria i zasady rekrutacji do przedszkoli. Na jakiej zasadzie przedszkole może przyjąć 2,5-latka w trakcie roku szkolnego Czy można wymagać by 2,5-latek był odpieluchowany?
  • Mapa emocji. Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla dzieci z Zespołem Aspergera

    Mapa emocji. Scenariusz indywidualnych zajęć rewalidacyjnych dla dzieci z Zespołem Aspergera. Umiejętność identyfikowania, nazywania i rozumienia emocji w okresie przedszkolnym dopiero się kształtuje. Dzieci neurotypowe nabywają kompetencje tego rodzaju, po prostu przebywając w grupie, obserwując i naśladując innych. Przedszkolak z diagnozą ZA potrzebuje w tym zakresie dodatkowej, intensywnej pracy. Charakterystycznym objawem Zespołu Aspergera są trudności w komunikacji interpersonalnej. Osoby z ZA mają kłopoty z rozpoznawaniem i nazywaniem emocji innych, co utrudnia im wchodzenie w relacje.
  • Czy zajęcia z religii mogą być prowadzone w ramach wolontariatu?

    Niektóre zajęcia organizowane w przedszkolu niepublicznym mogą być prowadzone z udziałem wolontariuszy. Nie dotyczy to jednak zajęć religii. Sprawdź, dlaczego ksiądz i katecheta nie mogą prowadzić lekcji religii z dziećmi bez umowy i wynagrodzenia.  Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są zasady organizowania zajęć z religii w przedszkolach. Jakie rodzaje zajęć mogą być prowadzone w przedszkolu. Kto może prowadzić zajęcia w przedszkolu niepublicznym. Kto może uczyć religii w przedszkolu. Czy zajęcia z religii mogą być prowadzone przez wolontariuszy?
  • Jak tworzyć scenariusze zajęć rewalidacyjnych dla dziecka z diagnozą Zespołu Aspergera?

    Przedszkole to środowisko, w którym ujawniają się różne, nie do końca zauważane w rodzinie trudności maluchów. Grupa rówieśnicza na tym etapie życia jest bardzo dynamiczna, dużo się w niej dzieje. Ktoś kogoś zaczepi, popchnie, spróbuje zaprosić do zabawy, ktoś się obrazi, a ktoś inny rozpłacze. Dzieci kształtują umiejętność współpracy, wspólnego spędzania czasu i podejmowania różnorodnych interakcji. Trudności w tym obszarze mogą być związane z Zespołem Aspergera. Często pierwsze wskazania do diagnozy pojawiają się właśnie w okresie przedszkolnym. Z tego artykułu dowiesz się: W jaki sposób diagnozuje się i wspiera dziecko z Zespołem Aspergera. Jaka jest charakterystyka Zespołu Aspergera. jakie mogą być obszary do pracy rewalidacyjnej z dzieckiem z Zespołem Aspergera. Jak rozszerzać pole uwagi? W jaki sposób zorganizować zajęcia o emocjach dla dziecka z Zespołem Aspergera. Jak poprowadzić trening rozumienia sytuacji społecznych. Jak prowadzić rewalidację w małej grupie. Jak poprowadzić trening regulacji emocji Rewalidacja a kreatywność – wszystko co powinieneś wiedzieć.  
  • Dziecko złamało rękę w przedszkolu – procedura postępowania

    Wypadek dziecka, który zdarzył się na terenie przedszkola lub w trakcie zajęć odbywających się poza placówką, to zdarzenie, które wymaga zastosowania określonej przepisami procedury i sporządzenia kilku dokumentów. Za realizację tych obowiązków odpowiedzialny jest dyrektor, który nadzoruje prace zespołu powypadkowego. Sprawdź, jak sprawnie i zgodnie z prawem przeprowadzić procedurę powypadkową w przypadku złamania ręki przez przedszkolaka. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie przepisy regulują kwestie związane z wypadkiem na terenie przedszkola. Jaka jest procedura postępowania, gdy w przedszkolu zdarzy się wypadek. Kogo należy powiadomić o wypadku w przedszkolu. Jak zabezpieczyć miejsce wypadku w przedszkolu. Jaki jest skład zespołu powypadkowego. Jakie dokumenty związane z wypadkiem należy sporządzić. Jakie załączniki trzeba dodać do protokołu powypadkowego.
  • Dokumentowanie zajęć wspierających rozwój dzieci

    Po dokonaniu obserwacji i diagnozy dzieci przedszkolnych nauczyciele wyłaniają grupy dzieci, które potrzebują dodatkowej pomocy np. w zakresie umiejętności manualnych, słuchowych itp. Sprawdź, czy zajęcia realizowane z dziećmi w ramach takiego wsparcia wymagają prowadzenia osobnej dokumentacji, czy też należy odnotować je w dzienniku zajęć przedszkola. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: W jaki sposób podstawa programowa określa realizację zajęć wspierających rozwój dziecka Które zajęcia dokumentuje się w dzienniku zajęć przedszkola W jakiej formie dokumentuje się zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej
  • Czy nauczyciel wspomagający musi być na wszystkich zajęciach w przedszkolu?

    Wymóg zatrudnienia nauczyciela wspomagającego to jedno z najczęściej pojawiających się zaleceń w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego dostarczanych do przedszkola. W praktyce nasuwa się pytanie o wymiar zatrudnienia takiego nauczyciela oraz o to, czy jest on dedykowany tylko jednemu uczniowi, czy też może pracować z większą grupą. Orzeczenie nie zawiera odpowiedzi na te pytania, dlatego poznaj rekomendowane przez naszego eksperta rozwiązanie. Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Ile godzin dziennie ma pracować z dzieckiem nauczyciel wspomagający. Czy nauczyciel wspomagający uczestniczy we wszystkich zajęciach edukacyjnych. Czy rodzic może sugerować rozwiązania w sprawie nauczyciela wspomagającego. Czy nauczyciela wspomagającego zatrudnia się dla konkretnego dziecka.
  • Czy można przechowywać cv kandydatów do pracy, gdy nie było rekrutacji?

    Nawet jeżeli przedszkole nie prowadzi rekrutacji na żadne stanowisko to i tak raz na jakiś czas pocztą tradycyjną lub mailowo kandydaci do pracy przesyłają do dyrekcji swoje cv.  Baza z danymi osób zainteresowanych pracą w przedszkolu przydaje się pracodawcy w awaryjnych sytuacjach, gdy trzeba pilnie znaleźć zastępstwo, ale co zrobić, gdy już jej nie potrzebujemy? Jak przechowywać cv na potrzeby przyszłych rekrutacji lub pozbyć się ich z dokumentacji przedszkolnej?  Z tego artykułu dowiesz się: Czy zawsze konieczne jest usunięcie z bazy danych osobowych kandydatów do pracy w przedszkolu. Jak zgodnie z prawem zatrzymać cv nadesłane do przedszkola. Jaki jest okres przechowywania cv kandydatów do pracy, gdy przedszkole nie prowadziło rekrutacji. W jakim dokumencie ustala się zasady przechowywania i archiwizacji cv. Jaką klasyfikację przyjąć dla dokumentów rekrutacyjnych.
  • Czy wicedyrektor ds. pedagogicznych może w zastępstwie prowadzić zajęcia w przedszkolu?

    Przedszkole niepubliczne, którym kieruje dyrektor niebędący nauczycielem musi utworzyć inne stanowisko kierownicze i zatrudnić odpowiednio wykwalifikowaną osobę by sprawowała nadzór pedagogiczny nad zatrudnioną w przedszkolu kadrą nauczycielską. Stanowisko to błędnie nazywane jest dyrektorem ds. pedagogicznych, ponieważ przedszkole może mieć tylko jednego dyrektora. Z tego artykułu dowiesz się: Jakie kwalifikacje musi mieć dyrektor przedszkola niepublicznego. Kiedy w przedszkolu można powołać wicedyrektora. Jakie kwalifikacje powinien mieć wicedyrektor przedszkola. W jakiej sytuacji przedszkole zatrudnia wicedyrektora ds. pedagogicznych. Czym zajmuje się wicedyrektor ds. pedagogicznych. Czy wicedyrektor ds. pedagogicznych może prowadzić zajęcia z dziećmi.
  • Kontrola realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego – zadania dyrektora i organu prowadzącego

    Dowiedz się, czy dyrektor przedszkola ma obowiązek ustalać, które dzieci powinny spełniać obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w jego placówce, czy też jego rola ogranicza się do przekazywania dyrektorowi szkoły obwodowej informacji o tym, które 6-latki realizują przygotowanie przedszkolne w danym roku. Sprawdź, czy w procedurze kontroli realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego bierze także udział organ prowadzący (wójt, burmistrz, prezydent miasta).  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jaka jest rola dyrektora przedszkola w zakresie kontroli realizacji przygotowania przedszkolnego. Jaki dokument pomoże ustalić, czy obowiązek przygotowania przedszkolnego jest realizowany. Jaka jest rola organu prowadzącego w kontroli realizacji przygotowania przedszkolnego. Jakie są konsekwencje niespełniania obowiązku przedszkolnego.

Aktualnie przeglądasz

Grudzień 2023 r. - Nr 125
Poradnik dyrektora przedszkola nr 125 4AZ0125

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin