• WSZYSTKIE
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Nabór do przedszkoli publicznych – dwie ważne zmiany w zasadach rekrutacji

    Kryteria przyjmowania dzieci do przedszkola określa ustawa oraz organ prowadzący, jednak to do dyrektora należy przygotowanie i przeprowadzenie rekrutacji. Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny w zakresie postępowania rekrutacyjnego, dlatego w artykule wyjaśniamy, co się zmieniło i które przepisy stosować.

Artykuły

  • Nowe zasady organizacji publicznych przedszkoli – sprawdź, co zmieni się od 1 września 2017 r.

    Przepisy, na podstawie których przedszkola określały swoją organizację przestaną obowiązywać od 1 września 2017 r. Dokonaliśmy szczegółowej analizy treści nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i placówek – sprawdź, co się zmieni i jak przygotować przedszkole na nadchodzące zmiany.
  • Trzy skutki reformy oświatowej dla oddziałów przedszkolnych i przedszkoli w zespołach szkół

    Zagadnieniem budzącym wiele wątpliwości są losy oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz przedszkoli działających w zespołach szkół. Przeanalizowaliśmy nowe przepisy i wyjaśniamy, co reforma systemu oświaty oznacza dla placówek oraz dyrektorów.
  • W przedszkolu nie przeprowadzono wiosennej kontroli bhp – co powinien zrobić dyrektor?

  • Jak pozyskać informację z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych

    Sposób pozyskiwania informacji z CROD wywoływał wątpliwości u nauczycieli oraz dyrektorów przedszkoli. W związku z powtarzającymi się pytaniami i wątpliwościami, opublikowana została instrukcja składania wniosku do rejestru. Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi pozyskiwania informacji z CROD.
  • Nauczyciel poinformował o przynależności do związku zawodowego – co to oznacza w praktyce?

    Dla ważności niektórych czynności dyrektora wymagane jest współdziałania ze związkami zawodowymi. Polega ono na uzgodnieniu lub uzyskaniu opinii. Pamiętaj, że ominięcie konsultacji związkowej to uchybienie, które może skutkować poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, gdy dowiesz się, że w przedszkolu działają związki zawodowe.
  • Jak zlikwidować radę pedagogiczną w przedszkolu niepublicznym

    W przedszkolu niepublicznym nie ma obowiązku powołania rady pedagogicznej. A co w przypadku, kiedy rada już istnieje? Czy można ją odwołać? Jeżeli tak, to jak wygląda taka procedura? Dowiedz się, jakie czynności podjąć, aby zlikwidować radę pedagogiczną w przedszkolu.
  • Jak wnieść poprawki do protokołu, który jest niezgodny z faktami

    Protokół to zapis sprawozdawczy z posiedzenia rady pedagogicznej. Powinien w sposób szczegółowy, ścisły, przejrzysty, wierny relacjonować fakty, odzwierciedlać rzeczywisty przebieg zebrania. Co w sytuacji, gdy zapisy w protokole są niezgodne z przebiegiem posiedzenia? Czy należy sporządzić nowy protokół odzwierciedlający przebieg obrad?
  • Dziecko nie jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej – jakie kroki podjąć

    Dziecko mające rozpocząć naukę w szkole podstawowej powinno osiągnąć odpowiedni stopień dojrzałości, nazywany gotowością szkolną. Dojrzałość szkolna oznacza prezentowanie przez dziecko takiego poziomu rozwoju we wszystkich sferach, który umożliwi sprostanie wymaganiom szkoły. Jak powinni postąpić nauczyciele, jeżeli dziecko nie jest gotowe do podjęcia nauki w szkole?
  • Rada rodziców nie może zatrudniać zleceniobiorców – poznaj inne rozwiązania

    Przepisy nie wyposażają rady rodziców w przymiot osobowości prawnej, co rodzi pytanie, czy rada rodziców może zaciągać zobowiązania i nabywać prawa? W praktyce dochodzi do zawierania przez rady rodziców umów cywilnoprawnych i umów o pracę. Jednak możliwość ich zawierania wzbudza szereg wątpliwości. Dowiedz się, jak powinna działać rada rodziców, aby było to zgodne z prawem.
  • Nowa podstawa programowa – zadania dyrektora i nauczycieli przed rozpoczęciem roku szkolnego 2017/2018

    Obowiązek wdrożenia od 1 września 2017 r. nowej podstawy programowej obliguje przedszkole do uważnej analizy przepisów oraz podjęcia działań, które zapewnią osiągnięcie zakładanych efektów realizacji zadań i przygotowanie dzieci do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. W artykule omawiamy zmiany i obowiązki, które dyrektor oraz nauczyciele muszą zrealizować jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.
  • Zorganizuj Dzień Książki i przeprowadź badanie kompetencji czytelniczych po przywróceniu nauki czytania

    Zgodnie z obowiązującą podstawą programową, dziecko kończące wychowanie przedszkolne powinno już rozpoznawać litery oraz wyrażać zainteresowanie pisaniem. Sprawdź czy nauczyciele poradzili sobie z realizacją tego obszaru podstawy programowej i dowiedz się, co zrobić, aby podnosić efektywność pracy przedszkola.

Aktualnie przeglądasz

kwiecień 2017 - Nr 33
4AZ_33-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin