• WSZYSTKIE
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Arkusz organizacyjny przedszkola – poznaj przepisy zanim rozpoczniesz jego tworzenie

    Arkusz organizacji jest podstawowym dokumentem określającym zasady funkcjonowania przedszkola. Dokument ten musi opierać się na aktualnych przepisach prawa oświatowego. Sprawdź, jak zgodnie z prawem opracować ten dokument by nie został zakwestionowany przez organ prowadzący i kuratorium. 

Artykuły

  • Odpowiedzialność za niezrealizowanie podstawy programowej ponosi dyrektor przedszkola

    Dyrektor przedszkola ma obowiązek kontrolowania realizacji podstawy programowej. Jeżeli z jakichś przyczyn jej treści nie są realizowane, a dzieci nie osiągną efektów stanowiących o przygotowaniu do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, to dyrektor musi liczyć się z poniesieniem negatywnych konsekwencji z tego tytułu.
  • Przedszkole może organizować wczesne wspomaganie rozwoju dla dzieci poniżej 2,5 roku życia

    Dziecko poniżej 2,5 roku życia nie może zostać wychowankiem przedszkola. Możliwe jest natomiast przyjęcie dziecka w celu prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju –  na takie zajęcia mogą uczęszczać dzieci niebędące wychowankami przedszkola. Czy w takiej sytuacji przedszkole będzie pozbawione dotacji?
  • Nauczyciel wspomagający nie dokumentuje zajęć prowadzonych przez innego nauczyciela

    Nauczyciel wspomagający prowadzi odrębny dziennik, jeżeli prowadzi zajęcia rewalidacyjne lub inne zajęcia określone w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym. Dowiedz się, czy przepisy nakładają obowiązek prowadzenia odrębnego dziennika w odniesieniu do zajęć prowadzonych wspólnie z innym nauczycielem.  
  • Zintegrowane działania nauczycieli – co w praktyce oznacza to pojęcie

    Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów. Co należy rozumieć przez zintegrowane działania nauczycieli i o których nauczycieli to dotyczy? Dowiedz się, co na ten temat mówią przepisy.
  • Opinia o dziecku na żądanie rodzica – jak powinna wyglądać?

    Nauczyciele przedszkola, na prośbę rodziców, mają obowiązek wydania informacji o dziecku. Przepisy prawa oświatowego nie określają, jaką formę i treść ma mieć taka informacja – takie kwestie należy uregulować w przepisach wewnętrznych. Dowiedz się, jak można uregulować zasady wystawiania takich opinii o przedszkolaku.
  • Jeden organ prowadzący kilka placówek niesamorządowych – jak rozliczać wydatki wspólne

    Organ prowadzący kilka placówek niesamorządowych na każdą z nich otrzymuje odrębną dotację, dlatego też każdą z nich musi odrębnie rozliczyć. Nie zawsze jest to jednak możliwe – jeżeli przedszkole i szkoła podstawowa mieszczą się w jednym budynku, niektóre wydatki są wspólne – w jaki sposób je rozliczyć, aby nie narazić się na zarzut o wykorzystaniu dotacji niezgodnie z przeznaczeniem?
  • Nauczyciel przedszkola nie może pracować więcej niż 40 godzin tygodniowo

    Dyrektor przedszkola przydzielając nauczycielowi godziny ponadwymiarowe albo godziny doraźnych zastępstw musi pamiętać, że niezależnie od liczby prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, tygodniowy wymiar czasu pracy pozostaje na poziomie 40 godzin.
  • Urlop dla poratowania zdrowia – siedem problemów z praktyki

    Nowe zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Niektóre elementy nowych procedur wciąż sprawiają problemy dyrektorom przedszkoli. Poznaj rozwiązania najczęściej pojawiających się problemów i udzielaj urlopów zdrowotnych zgodnie z przepisami.
  • Wspólna wycieczka dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów szkoły podstawowej – czy jest możliwa

    W szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi często dochodzi do organizowania wspólnych zajęć czy opieki nad dziećmi. Nie wszystkie stosowane rozwiązania są zgodne z przepisami prawa oświatowego. W  artykule przyjrzymy się wspólnym wycieczkom – sprawdź, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby przedszkolaki mogły uczestniczyć w niej wspólnie z uczniami szkoły podstawowej.
  • Wywieszanie list z wynikami rekrutacji do przedszkola jest zgodne z prawem

    Ostatni rok upłynął pod znakiem trudnego procesu wdrażania w przedszkolach RODO. W wielu przypadkach zdecydowano się na nieuzasadnione i absurdalne rozwiązania, które zamiast zapewniać zgodność z prawem, utrudniają funkcjonowanie przedszkola. Jednym z takich rozwiązań jest odstępowanie od wywieszania list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola. Takie listy można i należy wywieszać – poznaj szczegóły.
  • Doprecyzowanie regulacji o liczbie dzieci w oddziale przedszkolnym

    Od 1 września 2019 r. rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli będzie wyraźnie stanowiło, że liczba dzieci w oddziale przedszkola wynosi 25 i nie może zostać zwiększona.
  • Jak wykazywać koszty wspólne ponoszone na dzieci niepełnosprawne i zdrowe

    Od 1 stycznia 2019 r. dotacja przekazana na kształcenie specjalne może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie z nim związanych, osoba prowadząca przedszkole musi wykazać, że dotacja jest wydatkowana w sposób prawidłowy. Wielu dyrektorów nadal nie ma pewności, w jaki sposób to robić. Sprawdź, co zrobić, jeżeli organ dotujący nie wydał odpowiedniej uchwały.

Aktualnie przeglądasz

kwiecień 2019 - Nr 62
4AZ_62-1

Testuj bezpłatnie Portal przedszkolny przez 48 godzin