• WSZYSTKIE

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

• Nadzór pedagogiczny w przedszkolach – jak wygląda w praktyce i do czego uprawnieni są wizytatorzy

Artykuły

• Pamiętaj o obowiązku informowania kuratorium o wolnych miejscach pracy dla nauczycieli

W okresie do 31 sierpnia 2023 r. dyrektorzy przedszkoli prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego mają obowiązek informować kuratora oświaty sprawującego nadzór pedagogiczny nad przedszkolem o wolnych miejscach na stanowiskach pracy dla nauczycieli.
  • 30 zadań dyrektora i nauczycieli w nowym rozporządzeniu o awansie zawodowym

Omawiamy 30 zadań dyrektora i nauczycieli związanych z procedurą uzyskania awansu na kolejny stopień awansu zawodowego zgodnie z projektem nowego rozporządzenia. Sprawdź, jakie przepisy obowiązują wobec nauczycieli, którzy wnioski o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego złożą jeszcze w tym roku szkolnym, a jakie będą obowiązywały od 1 września 2018 r.
  • Zajęcia z religii w przedszkolu publicznym zawsze są bezpłatne

Publiczne przedszkola organizują naukę religii na życzenie rodziców. Nauka religii powinna być bezpłatna, jednocześnie – powinna odbywać się poza czasem przeznaczonym na realizację podstawy programowej. Co w sytuacji, gdy gmina gwarantuje tylko pięć godzin bezpłatnego nauczania i religia odbywa się poza tym czasem?
  • Nadzór pedagogiczny dyrektora przedszkolu niepublicznym może przybrać takie formy, jak w przedszkolu publicznym

Z uwagi na fakt, że formy nadzoru wewnętrznego sprawowanego w niepublicznym przedszkolu nie są określone przepisami prawa powszechnie obowiązującego, rodzaj dokumentów nadzoru może określić dyrektor samodzielnie. Sprawdź, czy mogą być to powszechnie wykorzystywane plany nadzoru pedagogicznego, dokumenty ewaluacji wewnętrznej, diagnoza pracy przedszkola.
  • Kryteria oceny pracy nauczycieli – poznaj projekt rozporządzenia

Od 1 września 2018 r. ustalenie oceny pracy nauczyciela będzie opierało się na procentowym spełnianiu określonych w nowym rozporządzeniu kryteriów. N ow e k r yteria m a ją zacząć o b o wiąz y wać od 1 września 2018 r. Sprawdź, jakie zasady oceniania nauczycieli proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
  • Obsada stanowisk kierowniczych w przedszkolu krok po kroku

O powierzeniu funkcji dyrektora przedszkola decyduje organ prowadzący, natomiast obsada pozostałych stanowisk kierowniczych, w szczególności stanowiska wicedyrektora, leży w kompetencji dyrektora. O tym, kto będzie pełnił tę funkcję warto myśleć jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego – dowiedz się, jakich formalności musisz dopełnić w związku z obsadzeniem stanowiska kierowniczego.
  • Odwołanie z pracownika z urlopu możliwe, jeżeli zostaną spełnione trzy warunki

Co do zasady każdy pracownik przedszkola powinien mieć zapewniony nieprzerwany urlop wypoczynkowy, tj. korzystać z wypoczynku w sposób niezakłócony. Nie oznacza to jednak, że w razie potrzeby nie możesz wezwać pracownika.  Takie sytuacje mogą mieć jednak miejsce jedynie w wyjątkowych przypadkach. Dowiedz się, kiedy możesz skorzystać z tej możliwości.

Aktualnie przeglądasz

maj 2018 - Nr 49