Sprawdź, w jaki sposób dyrektor przedszkola i nauczyciele powinni respektować postanowienie sądu dotyczące władzy rodzicielskiej nad dzieckiem uczęszczającym do przedszkola. Upewnij się, jakich informacji nie powinni w związku z tym przekazywać o dziecku. Pamiętaj, że w razie konfliktu pomiędzy rodzicami, decyzje dotyczące sprawowania władzy rodzicielskiej wydaje sąd opiekuńczy. Przedszkole musi respektować orzeczenie sądu i nie ingerować w ustalone zasady sprawowania pieczy nad małoletnim dzieckiem.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Sprawdź, czy ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka, takich jak wybór przedszkola i szkoły, oznacza, że placówka nie powinna udostępniać rodzicowi żadnych informacji na temat dziecka, jego postępów w edukacji i nie wymagać wyrażenia zgody na udział w wycieczkach itp.
Pytanie 1: We wniosku o przyjęcie do przedszkola matka dziecka nie podała danych ojca dziecka. Ustnie zgłosiła, że nie wyraża zgody na odbieranie dziecka z przedszkola przez ojca. Nie przedstawiła wyroku sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich ojca. Jak powinien zareagować wychowawca grupy, kiedy po odbiór dziecka przyjdzie ojciec?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Kiedy wystarczy podpis jednego z rodziców
W jakich sprawach rodzicie muszą decydować wspólnie
W jakiej sytuacji dyrektor przedszkola powinien zawiadomić sąd rodzinny
Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, a dyrektor placówki nie potrzebuje żadnych oświadczeń w tym zakresie. Natomiast w przypadku rozwodu kwestię władzy rodzicielskiej i sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem reguluje orzeczenie sądu, które rodzice powinni przedstawić dyrektorowi.
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.