W codziennej pracy przedszkola nauczyciele oraz dyrektorzy często spotykają się z kwestią upoważnienia osób trzecich, takich jak dziadkowie, do odbioru dziecka. Takie sytuacje, choć na ogół przebiegają bez komplikacji, mogą wprowadzać wątpliwości, zwłaszcza gdy jeden z rodziców decyduje się na cofnięcie takiego upoważnienia. W artykule wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują w takim przypadku, na czym polega rola przedszkola oraz jakie działania są wymagane, aby działać zgodnie z prawem i zapewnić bezpieczeństwo dziecku. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, prawo do wykonywania władzy rodzicielskiej przysługuje obojgu rodzicom. Co jednak w sytuacji, gdy jeden z nich chce zmienić wcześniejsze decyzje, na przykład co do upoważnienia dziadków do odbioru dziecka z przedszkola? Jakie procedury powinno podjąć przedszkole, a jakie są uprawnienia rodziców w tej sprawie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Przedszkole zobowiązane jest do respektowania decyzji sądu rodzinnego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej. W praktyce trudność sprawia ocena, jakie prawa ma rodzic, wobec którego sąd opiekuńczy orzekł o ograniczeniu praw rodzicielskich do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka. W artykule wyjaśniamy, czy rodzic z ograniczonymi prawami rodzicielskimi może odbierać dziecko z przedszkola oraz na czym w praktyce polega ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.
Często stosowaną praktyką jest udział przedszkolaków w zajęciach dodatkowych przed odebraniem ich przez rodziców lub inne upoważnione. Jeżeli zajęcia takie odbywają się poza przedszkolem ktoś musi odebrać dziecko z placówki i po zajęciach przyprowadzić je z powrotem. Sprawdź, czy pracownik firmy zewnętrznej organizującej zajęcia dodatkowe może odebrać dziecko z placówki w celu uczestniczenia w tych zajęciach.
Z tego artykułu dowiesz się:
© Wiedza i PraktykaStrona używa plików cookies.Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.