Dokument aktualny
Zobacz inne wersje:

Urlop na żądanie w przedszkolu. Zasady udzielania i odpowiedzi na 14 najczęściej zadawanych pytań.

Autor: Grzegorz Ilnicki

Data aktualizacji dokumentu: 18 marca 2024
urlop

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego pozostawiona do dyspozycji pracownika. W praktyce udzielanie go bywa kłopotliwe, często bowiem dezorganizuje pracę przedszkola. Sprawdź, czy i kiedy możesz odmówić pracownikowi skorzystania z urlopu na żądanie oraz poznaj odpowiedzi na 14 najczęściej zadawanych pytań o udzielanie i korzystanie z urlopu na żądanie w 2024 r. w przedszkolu.

Z tego artykułu dowiesz się:

• Komu przysługuje urlop na żądanie i jaki jest jego wymiar?
  • Czy pracownik ma obowiązek złożenia pisemnego wniosku o urlop na żądanie?
  • Czy wniosek o udzielenie urlopu na żądanie musi być uzasadniony?
  • Do której godziny pracownik powinien zgłosić urlop na żądanie?
  • Czy urlop na żądanie może zostać zgłoszony przez inną osobę niż pracownik, np. przez małżonka lub koleżankę z pracy?
  • Czy dyrektor musi udzielić urlopu na żądanie pracownikowi, który w danym dniu już rozpoczął pracę?
  • Czy z urlopu na żądanie można skorzystać w wymiarze godzinowym?
  • Czy wniosek o udzielenie urlopu na żądanie może zostać złożony z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem?
  • Czy pracownik może zrezygnować z wykorzystania urlopu na żądanie?
  • Czy wymiar urlopu na żądanie może wynosić mniej niż 4 dni?
  • Czy cztery dni urlopu na żądanie można wykorzystać jednorazowo czy należy wybierać je jako pojedyncze dni?
  • Czy dyrektor może nie wyrazić zgody na skorzystanie z urlopu na żądanie w terminie wskazanym przez pracownika?
  • Czy pracownik może bez zgody dyrektora wziąć urlop na żądanie?
  • Czy niewykorzystany urlop na żądanie przechodzi na następny rok?